Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Петя Илиева "откри" забравен паметник на Васил Левски в Куба

Картините на художничката Петя Илиева са познати на шест континента, включително и на Антарктида. И май по-лесно ще бъде да кажем в кои държави не са показвани нейни произведения. 

 Платно от Петя притежава и президентът на Франция Еманюел Макрон. За широката общественост тя стана известна с проекта си Изкуство за дипломация, благодарение на който спирките на градския транспорт в София грейнаха със снимки от знакови места в различни държави и бяха тържествено открити от техните посланици. 

Инициативата на художничката я заведе чак до Куба, където е осъществила още една своя нетрадиционна идея, а на място се е зародил нов интересен проект.

Петя Илиева разказва за Сиенфуегос, град в Куба, вписан в съкровищницата на ЮНЕСКО, където е издигнат внушителен паметник на Васил Левски.

Петя през 2019 г.получава докторска степен с дисертацията "Българското изкуство и фолклор като международни мостове и културна дипломация". С творчеството си, което вплита в картини български шевици художничката популяризира страната ни по света. Тази мисия я отвежда и до паметника на Васил Левски в несъществуващ вече кубински завод. Там се ражда инициативата паметникът да бъде пренесен в центъра на Сиенфуегос, но местните власти отказват, защото в основата му е поставена капсула на времето от български до кубински младежи, която трябва да бъде отворена през 2032 година.

Д-р Илиева вече има готов проект, с който ще превърне и околното пространство край паметника на Васил Левски в Сиенфуегос в произведение на изкуството.

В края на нашия разговор не пропуснах да я запитам какво всъщност я е отвело в Куба. По инициатива на посолството на България в Куба тя организира изложба в залите на Паласио дел Сегундо Кабо в Стара Хавана, а освен върху двете електроразпределителни кутии нейни картини красят и подложките за сервиране в единствения български ресторант в Хавана.

Снимки: Петя Илиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40