Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владина Цекова откри в град Аванос стомни за… сълзи

Мистичните комини на феите в Кападокия са на повече от 13 милиона години. Те са толкова красиви и причудливи, че колкото и често да се връщаме при тях, винаги ще ни изумяват с величествената си осанка. Може би това е причината, която тегли Владина Цекова към тази част от Анадола. Запитах я какво е да отидеш за пореден път на едно място и да го видиш с различни очи.

Редакторът на телевизионни предавания Владина е омагьосана от духа на 30-те старинни християнски църкви в Кападокия, но и от душевността на местните хора.


Древна легенда гласи, че там всяко момче преди да се ожени задължително изучава грънчарския занаят, защото трябвало да извайва съпругата си както вае глината. А всяко момиче – да тъче килими, за да знае как се връзват възелчетата на семейния живот. Владина Цекова не беше чувала този поетичен мит, но пък е имала безброй запомнящи се срещи в страната на хубавите коне, както се превежда името на Кападокия. И в градчето Аванос е открила необичайни стомни… за сълзи.


Чавушин, Гьореме, Юргюп,Ортахисар, Учхисар, Аванос, Невшехир... Имената на градчетата в Кападокия се топят в устата като турски сладкиш. А сладките приказки на Владина Цекова за поредното ѝ посещение в Анадола ще ни накарат и ние да се размечтаем за полет с балон над Комините на феите. И да отскочим до танцуващите дервиши в Коня, разбира се.

Снимки - Владина Цекова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10