Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца за Путин

| Интервю
Снимка: "The Kyiv Indipendent"

В Киев преди две седмици бе представен документалният филм-разследване "Деца за Путин". Разследването е дело на електронното издание "The Kyiv Indipendent" и по-конкретно на журналистката Олеся Бида и на режисьора Виталий Гавура.

"The Kyiv Indipendent" е независимо журналистическо издание, което се издържа с даренията на своите читатели. Журналистите поддържат сайт, правят подкаст, излъчват видеоматериали. Изданието предоставя на своите читатели актуална информация за ежедневието на Украйна. През март тази година бе създаден разследващ екип на военните престъпления в страната. Олеся Бида и двама нейни колеги журналисти са част от него.

В "Мрежата“ Олеся Бида разказва за филма си "Деца за Путин". Преводът от украински е на Албена Стаменова.

Депортираните деца

"Филмът "Деца за Путин" е разследване за депортацията в Русия на деца от Мариупол и от други окупирани територии на Украйна. Деца от Мариупол се депортират буквално от първите дни на пълномащабната война. Тези депортации са извършвани при различни условия и обстоятелства. В нашия филм ние разказваме три изключително драматични истории.

Украйна успя да идентифицира повече от 19 500 деца, които са били депортирани на руска територия. За това време сме успели да върнем в Украйна 385 деца. Когато говорим за тези 19 500 деца, то трябва да сме наясно, че става дума само за тези, които украинските власти са успели да идентифицират, знаем техните имена, знаем откъде са депортирани или пък става дума за деца, чиито роднини са се обърнали към украинските власти.  

Правозащитниците са склонни да мислят, че Русия е депортирала около 100 хил. деца. Русия не предоставя списъци на депортираните, не изяснява обстоятелствата, при които това е станало. В някои случаи става дума за деца, които са останали кръгли сираци, или много малки деца, за които няма кой да се грижи. Русия непрестанно се прикрива зад формулировките "евакуация", "изпращане на оздравителни процедури" и т.н., но истината е, че става дума за реална депортация.

Също така трябва да добавя, че нашите правозащитни органи, а и всички органи на държавната власт, правят изключително много за установяване на самоличността  на тези деца."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и "The Kyiv Indipendent"

Илюстрация от Егор Кучерук

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иля, ветеран от Мариупол: За да ни дадат закуска, трябваше да пеем химна на Русия

Иля е сред защитниците на Мариупол. Когато попада в плен, все още не е навършил двадесет години. Срещнах го в Киев, докато бях в Украйна през август тази година. Иля посещава хъба "YOUkraine", в който се опитват да помогнат на ветераните да преодолеят преживяното в плен, а то е наистина кошмар, който трудно можем да си представим. Разказът на Иля за..

публикувано на 20.09.24 в 18:05

Андрей Петсяк: Докато воюваш, място за паника няма

Преди войната от 2022 година Андрей Петцяк е лекар физиотерапевт. След нахлуването на Русия в Украйна той се записва като доброволец в морската пехота на украинската армия и е военен лекар по време на сраженията в делтата на р. Днепър при Херсон. С него се видяхме в Лвов през август 2024 г. при посещението ни в Украйна.. На английско-украински,..

публикувано на 20.09.24 в 16:45

Маргарита Шурупова: Законопроектът на "Възраждане" е бомба със закъснител

Какви са приликите и разликите между Закона за чуждестранните агенти в Русия, САЩ и проектозакона на ПП "Възраждане", провери и коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" руската журналистка Маргарита Шурупова . "Много ми е забавно, като слушам мнението на ПП "Възраждане", че техният проектозакон не прилича на руския. Всъщност това..

публикувано на 20.09.24 в 16:00
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

"Съвети на адвоката" с адв. Елка Пороминска

Адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията на жените-адвокати и консултант на предаването "Законът и Темида", съветва наш слушател. Към предаването е отправен следният въпрос: Как може да се установи трудов стаж, придобит преди приемането на новите разпоредби на сега действащия Кодекс за социално осигуряване, ако са изгубени..

публикувано на 20.09.24 в 12:36

Паметта за 8 септември, или как започна съветската окупация?

През тази седмица се навършиха 80 години от навлизането на Съветските войски в София, събитие, което оставя дълбока следа в българската история. През първите дни на септември 1944 г., в разгара на Втората световна война, Съветският съюз обявява война на България. На 8 септември, само ден преди преврата на 9 септември, съветските войски влизат в..

публикувано на 20.09.24 в 12:24