Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца за Путин

| Интервю
Снимка: "The Kyiv Indipendent"

В Киев преди две седмици бе представен документалният филм-разследване "Деца за Путин". Разследването е дело на електронното издание "The Kyiv Indipendent" и по-конкретно на журналистката Олеся Бида и на режисьора Виталий Гавура.

"The Kyiv Indipendent" е независимо журналистическо издание, което се издържа с даренията на своите читатели. Журналистите поддържат сайт, правят подкаст, излъчват видеоматериали. Изданието предоставя на своите читатели актуална информация за ежедневието на Украйна. През март тази година бе създаден разследващ екип на военните престъпления в страната. Олеся Бида и двама нейни колеги журналисти са част от него.

В "Мрежата“ Олеся Бида разказва за филма си "Деца за Путин". Преводът от украински е на Албена Стаменова.

Депортираните деца

"Филмът "Деца за Путин" е разследване за депортацията в Русия на деца от Мариупол и от други окупирани територии на Украйна. Деца от Мариупол се депортират буквално от първите дни на пълномащабната война. Тези депортации са извършвани при различни условия и обстоятелства. В нашия филм ние разказваме три изключително драматични истории.

Украйна успя да идентифицира повече от 19 500 деца, които са били депортирани на руска територия. За това време сме успели да върнем в Украйна 385 деца. Когато говорим за тези 19 500 деца, то трябва да сме наясно, че става дума само за тези, които украинските власти са успели да идентифицират, знаем техните имена, знаем откъде са депортирани или пък става дума за деца, чиито роднини са се обърнали към украинските власти.  

Правозащитниците са склонни да мислят, че Русия е депортирала около 100 хил. деца. Русия не предоставя списъци на депортираните, не изяснява обстоятелствата, при които това е станало. В някои случаи става дума за деца, които са останали кръгли сираци, или много малки деца, за които няма кой да се грижи. Русия непрестанно се прикрива зад формулировките "евакуация", "изпращане на оздравителни процедури" и т.н., но истината е, че става дума за реална депортация.

Също така трябва да добавя, че нашите правозащитни органи, а и всички органи на държавната власт, правят изключително много за установяване на самоличността  на тези деца."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и "The Kyiv Indipendent"

Илюстрация от Егор Кучерук

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21