Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца за Путин

| Интервю
Снимка: "The Kyiv Indipendent"

В Киев преди две седмици бе представен документалният филм-разследване "Деца за Путин". Разследването е дело на електронното издание "The Kyiv Indipendent" и по-конкретно на журналистката Олеся Бида и на режисьора Виталий Гавура.

"The Kyiv Indipendent" е независимо журналистическо издание, което се издържа с даренията на своите читатели. Журналистите поддържат сайт, правят подкаст, излъчват видеоматериали. Изданието предоставя на своите читатели актуална информация за ежедневието на Украйна. През март тази година бе създаден разследващ екип на военните престъпления в страната. Олеся Бида и двама нейни колеги журналисти са част от него.

В "Мрежата“ Олеся Бида разказва за филма си "Деца за Путин". Преводът от украински е на Албена Стаменова.

Депортираните деца

"Филмът "Деца за Путин" е разследване за депортацията в Русия на деца от Мариупол и от други окупирани територии на Украйна. Деца от Мариупол се депортират буквално от първите дни на пълномащабната война. Тези депортации са извършвани при различни условия и обстоятелства. В нашия филм ние разказваме три изключително драматични истории.

Украйна успя да идентифицира повече от 19 500 деца, които са били депортирани на руска територия. За това време сме успели да върнем в Украйна 385 деца. Когато говорим за тези 19 500 деца, то трябва да сме наясно, че става дума само за тези, които украинските власти са успели да идентифицират, знаем техните имена, знаем откъде са депортирани или пък става дума за деца, чиито роднини са се обърнали към украинските власти.  

Правозащитниците са склонни да мислят, че Русия е депортирала около 100 хил. деца. Русия не предоставя списъци на депортираните, не изяснява обстоятелствата, при които това е станало. В някои случаи става дума за деца, които са останали кръгли сираци, или много малки деца, за които няма кой да се грижи. Русия непрестанно се прикрива зад формулировките "евакуация", "изпращане на оздравителни процедури" и т.н., но истината е, че става дума за реална депортация.

Също така трябва да добавя, че нашите правозащитни органи, а и всички органи на държавната власт, правят изключително много за установяване на самоличността  на тези деца."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и "The Kyiv Indipendent"

Илюстрация от Егор Кучерук

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55