Страда ли журналистиката от отнемането на дяла ѝ от социалните мрежи?
Наскоро Канада въведе закон, който задължава социални мрежи и търсачки да плащат на канадските медии за линкове към техни новини, споделени в платформите. Как това ще промени света на социалните мрежи – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Красимир Гаджоков, експерт по киберсигурност в канадска компания.
"В закона става въпрос за това, че много голяма част от интереса към платформите за търсене (като Гугъл) и социалните мрежи (като Фейсбук) е продиктуван от това, че хората намират съдържание, от което се интересуват. Този интерес се дължи също и на факта, че в много от тях (специално в Гугъл) се цитират новини – оригинално съдържание от медиите.
Ние трябва да направим разликата, че социалната мрежа не е журналистика.
Канадското правителство, което не е първото, казва, че тези платформи трябва да плащат някаква такса на съответните медии, защото популярността на тези платформи, интересът на хората към тях, е заради това, че там е публикувано и това съдържание от тези медии. И тези платформи и търсачки печелят, защото в тях излизат и реклами и при покупка има печалби от комисионни за платформите. Никаква част от тези пари обаче не стигат до медиите.
Това са големи и публични компании (и Фейсбук, и Гугъл) и нещата са много отдавна регулирани – няма проблем с доказването на това какви са печалбите им и приходите им от реклами. Предполагам, че технически ще се търси или някакво усредняване на базата на показвания на медийни заглавия, или ще се търси по-точно решение, при което точният брой показвания или щракания на съответната медия, тогава ще се вземе всичко това предвид."
Възможно ли е да има баланс и справедливост в мрежата, могат ли да се ограничат злоупотребите със споделянията, няма ли да пострада качествената информация, възможно ли е да бъдат спрени новините в социалните мрежи, наложително ли е да се направи разликата между коментиране в мрежите и журналистиката, как тези промени ще повлияят на фалшивите новини, чиито основни канали са именно във Фейсбук – чуйте подробности от звуковия файл.
Снимка – Pixabay
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg