Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлин Иванов-Лаубер, ексцентричният пътешественик-философ

7
Нова Каледония

Със сигурност много от вас са чели поетичните постове на Светлин Иванов-Лаубер и са виждали снимките му от изумителни места по света във Фейсбук. Той никога не се задържа в Германия, където се води по лична карта, повече от десетина дни. Годината му е по-красиво разграфена от великите географски открития – два месеца в Бразилия, месец на Санторини, още един в Канада…

Използвах краткото му завръщане в България, за да го разпитам за последните посетени от него страни. Ако разговаряме за всичките, ще трябва да се превърна в радио Шехеразада с най-малко 1001 издания на "Покана за пътуване".


Съдбата на Светлин Иванов-Лаубер е по-завладяваща дори от приключенията му около света. Той е единственият българин, осиновен от немска благородничка – Ева-Матилд фон Лаубер. Наследява след кончината ѝ богатство, което, ако управлява добре и харчи разумно, може да му стигне до края на живота му. А Светлин инвестира предимно в пътешествия. Завършил е музикално училище, печелил е награди от международни конкурси, дипломира се в софийската консерватория с фагот с пълно отличие и в последния клас на проф. Надежда Сейкова в НАТФИЗ с колеги като Захари Бахаров, Владимир Карамазов и Анастасия Лютова.


Със Светлин Иванов-Лаубер спираме в Буенос Айрес, но после ще напуснем Аржентина в посока Нова Каледония.


Таити, Бали, Фиджи, Хавай… Бленувани посоки за  всички нас и постигнати мечти за Светлин. Той освен музикант и актьор, е и модел на известния фотограф от списание Vogue Паскал Йезарт. Със снимките си от екзотични посоки и чрез изящните си текстове във Фейсбук Иванов-Лаубер  ще продължи да подклажда мечтите ни за далечни страни. А може би ако се спре някъде за повече от месец ще изпълни желанието на приятелите си да ги събере в книга.

Снимки - личен архив на Светлин Иванов-Лаубер
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40