Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли шанс демократичното образование в България

Снимка: @ObshtnostZaDemokratichnoObrazovanie

Демократичното училище е модел, който съществува повече от век, от десетилетия се практикува на много места по света, а от 10 години и у нас в Центъра за демократично учене, рожба на усилията на ентусиастите от българската Общност за демократично образование (ОДО).

Тази година редовното годишно събитие – Европейската конференция за демократично образование, за първи път се проведе в България. ОДО имаше честта и нелеката задача да подготви събитието, да посрещне близо 170 гости от 15 европейски и други страни и да участва активно в дискусиите. За организаторите това е знак за доверие и подкрепа.


Дали обаче моделът на Демократичното училище има възможност за спокойно и пълноценно съществуване у нас. Дали идеите, които са в основата му, и успешните практики се проучват от отговорните за управлението на българското образование, за да се ползват за подобряване на климата в масовото училище и постиженията на учениците.

Разговорът за образованието на децата ни изглежда е на дневен ред, навярно заради незадоволителните резултати от НВО и зрелостните изпити, но и поради нарастващото усещане, че нещо в стандартното образование не е наред, че вложените средства и човешка енергия не дават резултат. За съжаление мерките, които засега се предлагат от МОН, не влизат в дълбочината на проблемите. Самите цели на образованието остават под въпрос, въпреки декларираните в документи и предписания намерения за нови подходи, методи и обхват на работата с децата и младежите в училище.


Точно затова внимателното проучване на нетрадиционни, нестандартни модели, каквото е Демократичното училище, биха били полезни за осмисляне на масовата практика и евентуалното ѝ подобряване.

В рубриката "Всичко за образованието" продължаваме да търсим и представяме идеи и практики, които да подтикват към истински ангажиран и смислен разговор за образованието на децата ни. В звуковия файл чуйте интервюто с Маги Благоева, съоснователка на ОДО и директорка на Центъра за демократично учене в София, което направихме по време на Европейската конференция за демократично образование 2023.

Снимки - ФС на Общност за демократично образование
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03