Сплит e най-големият морски град в Хърватия. Прилича на място, което завинаги е замръзнало във времето. Едва ли може да се намери друг град в Европа, чийто център е огромен римски дворец, построен преди 17 века.
Неофициалната столица на Далмация е един от най-добре запазените примери за римска архитектура в света. Дворецът на Диоклециан представлява ядрото на Стария град на Сплит. Този впечатляващ комплекс е разположен на 30 000 квадратни метра, изработен от мрамор и варовик, построен между 295 и 305 г. сл. Хр. за бившия римски император.
Именно тук римският император да прекара последните години от своя живот. През 1979 г. е вписан като обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Дворецът на Диоклециан става световна забележителност през 2013 г. и 2014 г., когато именно тук са снимките на 4-ти и 5-и сезон на сагата "Игра на тронове".
Император Диоклециан е искал неговият луксозен дворец да бъде не само красив, но и удобен. Затова решава да монтира водопровод. Акведуктът се е простирал на 10 км. До днес е оцеляла само малка част, която е достатъчна, за да оценим величието. Интересен факт е, че акведуктът, макар построен през 4 век, е бил използван чак до 1932 г.
Част от двореца на Диоклециан е и Катедралата "Свети Домниус", която е най-старият действащ храм в света. Централната му част е построена през 350 г. на мястото на императорския мавзолей. Високата камбанария, разположена наблизо, е издигната през 1100 г., а през 1908 г. е преустроена. Въпреки различните епохи на строителство частите на катедралата са направени от едни и същи материали – туфа и бял варовик от остров Брач.
Дървените врати на входа, направени от хърватския скулптор и художник А. Бувина през 13 век, заслужават специално внимание. Всяка от тях е гравирана с 14 сцени от живота на Христос, които са украсени със сложни орнаменти. Непременно трябва да се изкачите на камбанарията на Свети Домнус – от върха можете да се насладите на зашеметяваща гледка към пристанището, морето и Стария град.
На 20 минути пеша западно от центъра на Сплит се намира Музеят на скулптора Иван Местрович. Внушителното имение на може би на най-известния художник в Хърватия е завършено през 1939 г. Втората световна война го принуждава постепенно да изостави имота, който е бил предназначен за негова лятна резиденция и работилница. Днес просторните стаи са пълни с рисунки, както и с негови специфично разпознаваеми скулптури от бронз, мрамор и дърво, възхвалявани дори от френския маестро Огюст Роден.
Крайбрежната алея Рива носи френски чар и неслучайно я наричат "всекидневната" на Сплит. Сегашният си вид е получила преди два века, но след това е бил реконструирана. Украсена е с южната фасада на двореца на Диоклециан, Францисканския манастир с църквата "Св. Франциск“ и сградата на пристанищна управа. Тук, под високите палми, има уютни кафенета и ресторанти, провеждат се и много културни събития.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg