Катя Танева завършва "Културология и изкуствознание" в България. Започва своята кариера като асистент на главния реставратор на австрийската столица. След това работи в артфондация в Ню Йорк и Виена, където организира изложби за съвременно изкуство в галерии и музеи по цял свят.
За живота ѝ в Австрия и Америка, за онези кътчета от Голямата ябълка и от Виена, която редовият турист няма как да види, разговаряхме с Катя. И тя ни отведе в Ню Йорк. Където в стара рафинерия за захарна тръстика е видяла изложба с 18-тонна фигура на африканка от захар. Където всеки уикенд е преживявала кулинарни приключения. И където всеки се интересува и инвестира в изкуство.
Разговаряйки за Виена, Катя Танева изненада мен и слушателите с факта, че през последните години виенчани безапелационно печелят световната класация по грубост. А аз си мислех, че българите познават и обичат австрийската столица, любимо място за посещение от периода между двете войни, че чак до днес.
За фотографията Катя Танева споделя, че тя винаги е била нейно изразно средство, но след Ню Йорк се мотивира да запише специалност "Фотография" в австрийската столица, след което снимането се превръща в основното ѝ занимание. Започва да експериментира с различни техники, текстури и формати. Но аз я запитах за нейното любимо място във Виена, където със сигурност повечето от нас не са ходили. Оказа се парк край Дунава, който е нещо като минирезерват за речни птици.
С Катя тръгнахме от Америка, минахме през Австрия и акостирахме в София с идеята ѝ за благотворителна фотоизложба за женското сърце.
Чуйте разговора от звуковия файл.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg