Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато "няма не искам" не е песен, а реалност

Снимката е илюстративна
Снимка: YouTube

С огромно съчувствие към всички, за които ужасът на насилието и незачитането на личната неприкосновеност и достойнство е преживявана действителност, а не повод за самоизтъкване, медийна или политическа реклама, в предаването "За думите" задаваме въпроса дали онази култура, морал и естетика, които синтезира и излъчва така наречената "чалга", са сред причините или поне един от спомагащите фактори агресията да се легитимира като част от всекидневието и естествените човешки взаимоотношения.

Едва ли е случайно, че в социалните мрежи различни хора свързаха бруталния случай с обезобразеното момиче от Стара Загора с текстове на популярни чалга хитове. Текстове и ритми, вулгарно поведение и визия от десетилетия облъчват децата и младежите без филтъра на критиката или ограничението от страна на държавни институции и политически авторитети. Напротив, с оправданието, че това било изкуството на народа, мнозина се възползваха от лесната популярност на жанра и дадоха знак на зрителите, слушателите и избирателите, че това, което чуват и виждат, е нормално, естествено и душеотпускащо.

Има ли дял чалга културата и най-вече словесните ѝ творения в деградацията на личността, издигането на пошлостта и бруталността до модел за поведение – чуйте в звуковия файл какво мисли Йоана Мирчева, писателка, сценаристка, авторка на текстове за песни и др.

Чуйте повече от звуковия файл.

 

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10