Симпозиум "Форма – 2023" събра в творческата база на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" артисти от цяла България. Към тях, ден преди изложбата в галерия "Гъбенски" на Националния дарителски фонд "13 века България", с която събитието завършва, се присъедини и екип на предаването "Аларма" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио. Подвижното радиостудио излъчва директно от творческата база на НГПИ "Тревненска школа". То беше конструирано в средата на едно произведение, дипломна работа на ученици в "Тревненска школа"– дървен купол в двора на гимназията, направен от хубав дъб и облечен във винил. Куполът в двора на училището е място за срещи и разговори, той е и класна стая, пространство за симпозиуми, изложби, за творчески изяви и интерпретации.
Това лято Симпозиум "Форма" за поредна година събра в творческата база на НГПИ "Тревненска школа" скулптори и живописци. Тазгодишното издание се проведе от 18 до 27 август. Организатори са Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна и Сдружение "Артерия" град Габрово. В събитието, по покана на организаторите, се включиха артистите Орфей Миндов, Ива Съйкова, Ненчо Ненчев, Цветан Колев, Добрин Атанасов, Иван Ушев, Крум Балджийски, Александрина Иванова, Невена Ваклинова, Найден Колев, Пенка Илиева – Чория, Йордан Костов, Павел Църов, Кристиян Димитров, Дилян Ангелов и Гергана Рахнева.
Гости в директното предаване "Аларма" по програма "Христо Ботев", посветено на Симпозиум "Форма – 2023", са Орфей Миндов, организатор на събитието и директор на НГПИ "Тревненска школа", Ива Съйкова, съорганизатор от Сдружение "Артерия" и "Орловска 10" в град Габрово, журналистът Кин Стоянов, доц. Цветан Колев, Иван Ушев, Крум Балджийски, Александрина Иванова, Невена Ваклинова и Пенка Илиева - Чория.
Предаването "Аларма" по програма "Христо Ботев", посветено на щастливото събитие Симпозиум "Форма – 2023", както го наричат организаторите, започна с разговор, който очерта мащабите на богатата културна история на град Трявна и значимостта на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа” и нейната виталност. Интродукцията представи и напомни за уникалното дарение и историята на българския скулптор Златко Паунов, станало причина за съществуването на Музея за азиатско и африканско изкуство в град Трявна. Част от дарението на скулптора се намира в залите и в библиотеката на "Тревненска школа", невероятно визуално богатство, което подпомага по неповторим начин обучението и творческия процес в училището, уникално в световен контекст.
Орфей Миндов, директор на "Тревненска школа" подчерта, че симпозиумите, които НГПИ "Тревненска школа" организира от 2011 година насам, поддържат творческия дух и пластична култура в училището, и създават условия тя да се развива. Симпозиумите в творческата база на гимназията "генерират енергия, която не е проста рефлексия , а е зареждаща и стимулираща творчество".
Скулпторът Иван Ушев отбеляза, твърдение подкрепено и от визуалната среда на симпозиумите "Форма", че "в света на дървото, което е изключителен материал, човек няма как да остане безучастен. Това е магия на 100 процента. Това са корени".
Изложбата "Форма – 2023", с която завършва творческия процес на Симпозиум "Форма", е експонирана в галерия "Гъбенски" на Националния дарителски фонд "13 века България". След като бъде закрита, част от произведенията ще бъдат изложени в градската среда на Трявна за естетизирането на някои градски пространства. Предизвикателството към участниците в Симпозиума тази година беше пейка, затова и обемните пластики, създадени от артистите, ще бъдат разположени в парка на Тревненско езеро.
Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg