Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За видимото и невидимото в нас и маските на скритата агресия

Елица Великова
Снимка: личен архив

"Силата на хората" е тазгодишното мото на КвАРТал Фестивал 2023. Тази година обаче, измежду пъстрите събития, организация "Art for Heart"и психолога и арттерапевт Елица Великова се включват с покана към гостите на фестивала за едно по-различно вглеждане в самите нас. Именно, за да я открием тази сила... Как може да се случи това?

Чрез арттерапевтично изследване на границите на агресията – нашата собствена и върлуващата наоколо. Темата не е "празнична", но е важна. Ежедневна е, и затова те търсят всеки повод да се говори за нея, да се разглежда и да й се противодейства.

Случва ли ви се да си казвате: "Добре съм, това не ме засегна", "Случва се навсякъде, нормално е", "Предпочитам да не мисля за това"?… Вероятно всеки от нас, както много много други, не обръща внимание на "слона в стаята" – агресията, която е навсякъде – и вътре в нас.

Понякога е видима – оставя белези, поражда повече агресия или дългосрочни травми, но много често е невидима – присъства в отношенията ни, в спалнята ни, на работното място, в тялото и ума ни.

Неделното, безплатно интерактивно събитие има за цел да направи агресията видима чрез способите на арттерапията, за да може да бъде разпозната, за да може да се борави с нея, за да се трансформира в осъзнатост, лична отговорност и съпричастност.

Историята на всяка маска е лична история – за твоя опит с агресията – независимо от коя страна се намираш. Омразата може да бъде трансформирана, само когато е почувствана по безопасен начин в сигурна среда и на нейно място дойдат думите. Всеки участник ще има възможност да открие и остави своята история, чрез лично преживяване, но в заслона на анонимността.

Събитието няма личен характер и не е строго терапевтично, а изследва социално темата за агресията и има за цел да води диалог, да внася осъзнатост и да конфронтира действителността.

Кога и как може да се отключи нашата сянка, е въпрос на личен "спусък", затова за всеки човек е нужна индивидуална работа. Важно е да познаваме жестокостта, която носим, както и страха под нея, за да можем да излезем от кръга на жертва и насилник; да познаем собствените си граници; да се научим на достойнство. Това се случва поединично, човек по човек. Ти имаш значение за общото. Заповядай.

Агресията може да бъде овладяна само когато се поставят граници – както лични, така и обществени. Лимитите създават чувството на безопасност, овластяват потенциално застрашените и дават контейнер/ рамка на вътрешните ни преживявания. В това събитие ще изследваме и темата за границите – физически, емоционални и психични.

Нужно е да се работи осъзнато против насилието, дори и това да не е "фестивална" тема. Нужно е да се разпознава, посочва, признава - да се говори искрено и повече за собствената ни сянка. Защото невидимата агресия е най-смущаващата – тази, която трайно се настанява в нас и си търси обект.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12