Вокалният ансамбъл "The Sixteen" отбелязва 400-годишнината от смъртта на Уилям Бърд с нов компактдиск, в който изпълнителите изследват връзките и влиянията между композитора и негови съвременници. Освен това част от албума са и новосъздадени мотети от Добринка Табакова, вдъхновени от творби на Бърд.
Диригентът на състава – Хари Кристофърс, обяснява следното по въпроса защо поръчва точно на българската композиторка да създаде тази произведения: "Отдавна съм почитател на творчеството на Добринка Табакова, но ме привлече нещо, което телевизионният водещ и писател Тобиас Фишер каза за нея:
"Терминът "авангард" се променя и Добринка е една от тези, които му придават ново значение. Нейната музика... се състои от една простичка основна идея: че винаги може да се открие нещо ново, дори и на най-познатите места". В резултат на това поръчах на Добринка да напише нова музика за два от текстовете, които Бърд е използвал преди толкова много векове. Мога спокойно да кажа, че тя се справи с това предизвикателство и създаде за нас две изключителни произведения, които ще радват слушателите години наред и ще носят утеха на мнозина".
Ето пък как определя българската композиторка тази задача: "Създаването на мотети върху същите текстове носи редица предимства и предизвикателства, особено ако оригиналът е дело на един от най-великите ренесансови композитори, който е майстор на полифонията. Прихващането на определени мотиви, като интервала на възходяща квинта в "Стани, Господи, и влез в покоя Си" или украшенията във "Върни, Господи, пленниците ни", и трансформирането и вплитането им в новия прочит на текста представлява приятна композиционна задача. Намирането на различен, но същевременно допълващ се подход към представянето на словото обаче винаги е дълъг процес.
В крайна сметка се спрях на подчертано хомофонна фактура, която да контрастира с многопластовата полифония на изящните образци на Бърд. С някои от орнаментите исках също така да направя препратка към трета християнска вокална традиция – византийския хорал, който да добавя към католическата и англиканската вяра, които Бърд е познавал".
Този вторник (3 октомври от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушайте изпълненията на "The Sixteen" на музика от Уилям Бърд, Филип ван Уилдер, Филип де Монте и Добринка Табакова.
Снимки - thesixteen.com
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg