Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карол Шимановски – основоположникът на съвременната полска музика

Снимка: Wikimedia

На 3 октомври, преди 141 години се ражда един забележителен творец, не само от европейска, но и от световна величина, чиито талант се разгръща пълномащабно в полето на няколко изкуства. Той е композитор, пианист, педагог, музикален критик, пътешественик, изследовател на древните култури, писател, поет, либретист и художник, а неговото творчество поставя един от жалоните в развитието на националния музикален стил на родината му през първата половина на отминалия XX век. Това е полският композитор Карол Шимановски, считан за най-яркия представител на полската музикална култура след Фредерик Шопен и за баща на съвременната полска музика.

Затова и предаването "Студио "Музика" на 3 октомври от 19.30 часа и поредицата "Из живата музикална история" отдава почит към личността и делото на Карол Шимановски, предлагайки на вниманието ви запис от гостуването в студиото на един от изтъкнатите български изследователи на неговия живот, творчески път и музикално наследство. Това е доц. д-р Елена Каралийска, преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров", а поводът за нашата среща-разговор с нея е 140-та годишнина от рождението и 85 години от кончината на Карол Шимановски, които музикалния свят отбеляза през 2022 г. В предаването звучат и откъси от най-известните творби на големия полски композитор.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47

Фестивалът "Артис" с четвърто издание в София

От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..

публикувано на 07.04.25 в 08:10

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45