Либрето: Едмон Године и Филип Жил
Премиера: 14 април 1883 г. в Опера Комик в Париж
Действащи лица:
• Лакме – сопрано
• Нилаканта – бас
• Джералд – тенор
• Фредерик – баритон
• Елен – сопрано
• Роуз – сопарно
• Малика – мецосопрано
• Мисис Бентсън – мецосапроно
Място и време на действието: Индия, края на 19 век
Първо действие
На брега на река Ганг в гъста тропическа гора се намира древен индуски храм – обител на брамина Нилаканта и неговата дъщеря прелестната млада жрица Лакме. Призори Нилаканта призовава своите съотечественици да въстанат срещу поробителите на Индия. Англичаните потискат народа, оскверняват светините му, не почитат обичаите на страната. Смях оглася опустялата гора: дъщерята на губернатора Елен, приятелката ѝ Роуз, годеникът на Елен – Джералд и неговият приятел Фредерик, както и гувернантката мисис Бентсън са се промъкнали през оградата и оглеждат старинния храм. Фредерик предупреждава, че си навличат смъртен грях и веднага трябва да се отдалечат. Остава само Джералд изпълнен с непреодолимо желания да зърне тайнствената жрица, за която разказва неговият приятел. Отдалеч долита женски глас: Лакме приближава и остава безмълвна от дръзката постъпка на Джералд. Сурово наказание очаква всеки чужденец, проникнал през оградата на храма. Забравя за страховете си, щом младият мъж започва да нашепва омайващи любовни думи. Никога преди това Лакме не ги е чувала. Трябва обаче да се разделят- приближава се Нилаканта. Забелязал отдалечаващия се чужденец, той се заклева да отмъсти.
Второ действие
Централният площад на голям град е изпълнен с народ. Пазарен ден е: търговци предлагат стоката си, изкусни танцьори показват уменията си, навъртат се деца и просяци. Сред тях са Нилаканта и Лакме облечени с груби вехти дрехи. Старият брамин нарежда на дъщеря си да пее. Вълшебният глас на Лакме омагьосва всички и най-вече нейния любим. Джералд приближава и обещава да не участва в предстоящата битка срещу индусите, въпреки че английските войски се намират в бойна готовност.
Нилаканта не му вярва, изважда нож и го пробожда. Щом тълпата се разотива, Лакме пренася младия офицер в усамотена колиба в гората.
Трето действие
Минават дни, в които Лакме се грижи за своя любим – надява се да спаси живота му. Долитат весели възгласи: влюбени отиват до свещения ручей, пият вода и се заклеват във вечна вярност. Лакме също гребва от водата.
В това време неусетно приближава Фредерик и уговаря Джералд да се върне в полка, за да потушат въстанието на индусите предвождани от Нилаканта. Младият офицер се съгласява. Връща се Лакме и с Джералд пият от свещената вода. Жрицата забелязва промяна в поведението на своя любим: все по-настойчиво се вслушва той в долитащите викове на войниците. Отчаяна Лакме откъсва цвят от отровна билка и го доближава до устните си. Внезапно се появява Нилаканта, разбира какво се е случило и иска да отмъсти за дъщеря си. Но Джералд вече е недосегаем, защото е пил от свещената вода. Умиращата Лакме признава, че любовта ѝ към английския офицер я е довела до гибел. Нилаканта се заклева да отмъсти на омразните чужденци.
В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите Софийски музикални седмици. В зала "България" се състоя премиерен концерт на Симфоничен оркестък от Чанша – Китай със солист Фан Кон – пиано и диригент Фан Тао. По време на своето посещение..
В предаването ще прозвучи запис на операта "Орфей и Евридика" от Глук, осъществен в Лондон през 1981 г. "Орфей и Евридика" е първата от "реформаторските" опери на Глук, в които той се опитва да замести сложните сюжети и свръхсложна музика на опера серия с "благородна простота" в музиката и действието. Глук започва да пише операта си "Орфей и..
В Кюстендил от днес до 13 юли 2025 ще се проведе петото издание на фестивала Хисарлъка Experience. Сред музикалните акценти в тазгодишната програма присъстват имена като Графа, Baba Zula, "Анимационерите", Soul Weapons, Kottarashky & Sando, Heptagram и Sun Dragon. Повече за "фестивала на преживяванията" в "Нашият ден" разказва Борислава Янакиева, един..
В "Нашият ден" гостува Димитър Костанцалиев , диригент на младежкия камерен хор "Охана", който спечели "Гран при на нациите" в Орхус, Дания, както и златен медал на Европейските хорови игри 2025 в категория "Сакрална музика". Българският младежки хор е постигнал успех на международния форум, събрал повече от 6 000 хористи от 39 държави –..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента." Емоционален, увлекателен и елегантен разказът на Мирослава Кацарова ни връща към началото на летните концерти, които вече четвърта година радват гостите на двора и градината, които всеки може да..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg