Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Малдивите може да е забавно и без да си влюбен

На Малдивите няма хотели на втора линия. Просто защото островите са твърде малки. По-романтичните твърдят, че от самолет приличат на наниз перли, разпилян в Индийския океан. Това са 1900 атола с тюркоазени лагуни, копринени плажове и искрящо зелена растителност плюс всички достойнства на пълната почивка – тишина, спокойствие, девствена природа, невероятен подводен свят.


Щастливи влюбени, новобрачни на незабравим меден месец, улегнали семейни двойки, изтощено юпи, запалени по гмуркането, фамилия с деца… това са класическите почитатели на земния рай. Оказа се обаче, че има още един вариант – така наречените "кокоши пътешествия". Няколко приятелки на един акъл, скъсали синджира на семейния живот, които отиват да се забавляват. Дизайнерът на официални тоалети Гергана Апостолова с три нейни близки често избират спонтанно дестинация за бягство. Малдивите е една от тях.

Тя разкри как човек може да се забавлява там, извън класическата конфигурация прясно влюбена двойка или младо семейство с деца.


Когато кажат Пулия, се сещаме за местния винен сорт примитиво, за Матера и Алберобело, за Полиняно а маре и, разбира се, за Бари, докъдето се стига само за час и половина със самолет. А там човек задължително трябва да измоли берекет и просперитет лично от Свети Николай Мирликийски, който е погребан в едноименната базилика. И после да хукне по местните забележителности. Точно така са постъпили Гергана Апостолова и трите ѝ приятелки, които дават цвят на всекидневието си с къси пасове из Европа. Неотдавна те кръстосаха Пулия, а после се вдигнаха и до Малта.


В случай че разказът на дизайнера Гергана Апостолова събуди приключенския ви дух, стягайте куфарите. Ако Малдивите ви се струват географски и финансово далечни, Европа е на един хвърлей разстояние. И на един самолетен билет.


Снимки – Гергана Апостолова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25