Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световъртежът – състояние или болест?

доц. д-р Георги Ангов
Снимка: Кирил Чобанов

"Не виждам, не чувам, вие ми се свят…" – текст от песен, който ни послужи за "мост" към една болезнена и сериозна тема: световъртежа.

Какво означава тази диагноза? – състояние или болест, попитахме отоневролога д-р Георги Ангов. Какви са симптомите на миниеровия синдром, кои болести увреждат средното ухо и ушния нерв, как се диагностицират и лекуват тези състояния?

Доцент Ангов направи кратка характеристика в исторически и съвременен аспект на характерните симптоми и професионалното им диагностициране. Гостът на първия за есенната кампания оригинален брой "За здравето" очерта и редица утежняващи фактори: шумната среда, стреса, загубата на ориентация, вредната градска и околна среда.

Къде у нас и как се прилагат изследвания и технологии за диагностика и лечение, попитахме опитния отоневролог. Доц. Ангов очерта редица методики както за поставяне на точната диагноза, така и за адекватната терапия. В нея, освен лекарствени препарати, биват включвани и редица рехабилитационни упражнения, които благоприятстват оздравителния процес.

В хода на здравното предаване с въпроси и мнения участие взеха и слушатели, на които доц. Ангов отговори и коментира техните тревоги. Като отправи най-важното послание за нашия екип и за всички, които ценят здравето: не се самолекувайте, при проява на подобни симптоми потърсете лекар-специалист, който ще реши адекватно вашите проблеми.

"Освен в Александровска болница, където аз работя, в страната има изградена мрежа от кабинети и специалисти по отоневрология, които успешно прилагат всички съвременни методи за диагностика и лечение на миниерова болест, както и на състояния, които описваме като световъртеж, гадене, неразположеност, мигрена и прочие“, заключи нашият съботен гост.


Снимка – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35