Сигурно са необходими още години и десетилетия съзнателно и последователно (което май не ни е много присъщо) създаване на граждански навици и култура, за да се отървем не само от наивното "влюбване" в поредния създаден за една нощ месия, но и от дълбоко нихилистичното и безперспективно умозаключение "всички са маскари". Просто трябва да правим своите избори – лично за себе си, но и за общото, от което сме част.
Как да изберем, кого да изберем, на кого да вярваме, чии думи са истинни и чии – лъжливи или кухи. Тъкмо думите, т. е. речта, е може би най-видимият и въздействащ фактор, който политиците и изобщо публичните личности насочват към нас, но и най-издайническият за техните цели, намерения и възможности.
Сред многото знаци, които могат да ни помогнат да се ориентираме, има един, който изглежда сравнително ясен и това е дали речта на човека пред нас отговаря на неговата функция и длъжност, т.е. дали министърът говори като министър, кметът – като кмет, депутатът – като депутат, президентът – като президент и т.н.
Какво се получава, когато речта се разминава с реалната позиция на обществената личност с нейните отговорности, правомощия и ограничения. Каква е цената на лъжовното или некомпетентното "излизане от роля" – за това разговаряме с проф. Иванка Мавродиева, преподавателка в Софийския университет по пиар, бизнес комуникация, реторика, академично писане, активна блогърка и създателка на съвсем новия подкаст "Ораторът на 21. век".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg