Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иранските жени и лисичата дупка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Иран стриктно е заглушаван гласът на жените, но те правят опит да се откъснат от уединения свят на дома, в който са поставени. Какво могат и какво не могат да правят иранките? Как успяват те да се появят в публичното пространство, за да изразят недоволството си към правителството срещу потъпкването на правата им ? Има ли кой в Иран да оцени една награда за мир?

Поводът за такъв разговор в "Мрежата" с Людмила Янева, известен преводач на съвременна иранска литература, както и дългогодишен преподавател по персийски език в специалност "Иранистика“ към Центъра за източни езици и култури на СУ "Св. Климент Охридски“ и автор на книгата "Иран. Жените, които не мълчат", е обявената преди дни Нобелова награда за мир, която получи журналистката Наргес Мохамади, излежаваща поредната си присъда в ирански затвор. Това е втората Нобелова награда за мир, която отива в Иран. Ширин Ебади е другата иранска жена, която я получава.

Награда за мир

Наргес Мохамади"Властите представят Нобеловата награда за мир като подривна дейност на западните сили спрямо ислямската революция, във всички джамии на петъчната молитва се заклеймява тази награда, когато е дадена на Ширин Ебади. Ширин е предупредена, че не трябва да забравя, че е иранка и мюсюлманка, а също така е мъмрена, че получава тази награда без кърпа на главата.

Насер Канаани, говорителят на правителството на Иран, по повод на Нобеловата награда за мир, която получи Наргес Мохамади, е заявил, че действията на Нобеловия комитет са политическа стъпка в съзвучие с антииранската политика, която някои европейски страни водят и тази награда е присъдена на лице, осъдено за нееднократни нарушения и престъпни действия. Агенция "Ирна" съобщава, че това е жена, сътрудничила на терористични групи. В същото време министър-председателят на Иран заявява, че Запада не обича истината, а обича фалшивото и го представя за истина."

Корана

"Ограниченията, на които са подложени иранските жени, нямат нищо общо с исляма. Тези ограниченията са предизвикани от традиционните нагласи в обществото, които са представени на масите като повлияни от исляма."

Лицемерието

"Казват, че нямат проституция? Как да няма проституция, когато имат временни бракове, които са с продължителност от 15 минути или може да се сключат за няколко месеца? Това не е проституция според тях."

Младите хора са психически изтощени

"Никой не мисли за тях. Не можеш в 21-ви век да държиш младите хора като в 7-и век. Вече има информация, има интернет и това не са тези затворени хора, които не знаят нищо и ще примат за чиста монета всичко, което им се каже. Младите хора са просто психически изтощени от безработицата, от липсата на нормални общувания. Например, когато момче и момиче вървят по улицата и ако моралната полиция рече да ги спре, то те трябва да докажат, че са роднини, иначе ще бъдат наказани с бой с камшици. Каква професия може да бъде това – непрекъснато да тормозиш хората?"

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – ЕПА/БГНЕС и Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10