Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

| Интервю
Снимка: архив

Сборното издание "За здравето" съвпадна със седмицата, в която отдаваме почит на Свети Иван Рилски – закрилник на българския народ и празник на българските лекари. В тези дни бе проведена и инициативата на колегите от вестник "24 часа" – "Лекарите, на които вярваме". В хода на дискусиите поставихме акценти не само върху наградите и наградените, но говорихме и за достойните, попитахме своите гости колко струва трудът на медиците, що е то морал и професионализъм?

Кога лекарят лекува собствената си хипертония? – въпроса отправихме към основния събеседник проф. д-р Пламен Гацов, който коментира в студиото теми от областта на кардиологията, поставени, но недовършени седмица по-рано. 

Чуйте подробности в звуковия файл. 

Пространен разговор проведохме с проф. д-р Станимир Сираков – лекарят на 2023 година, който е един от изявените ни рентгенолози и неврохирурзи, специализирал в хирургичното лечение на мозъчни аневризми.

"Самочувствието на българските лекари, общувайки със свои колеги от други страни, неимоверно нарасна през последните години", подчерта проф. Сираков.

Това се дължи единствено на факта, че ние добихме знания и умения, които са на световно ниво. Вече не се налага "медицински туризъм" към съседни и по-далечни страни, защото у нас всичко може да бъде постигнато – и като оперативно лечение и терапия, и като следоперативен възстановителен процес.

Повече можете да чуйте в звуковия файл.  

Проф. д-р Иван Гаврилов е дългогодишен и опитен гръден хирург, възпитаник на българската онкологична школа. Поканихме го за участие в края на поредното издание "За здравето", за да отправи своите традиционни "октомврийски“ съвети и напътствия към женската аудитория. 

В средата на месеца, посветен на битката с рака на млечната жлеза, проф. д-р Гаврилов отново призова за навременно раждане, продължително кърмене, профилактични прегледи и самонаблюдение за промени в областта на гърдите и на тялото като цяло

Подробности в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20