В епизод 515 "Трамвай по желание" среща своята публика с двама успели и живеещи зад граница българи, оставящи ярка следа в българската култура – Орлин Димитров и Михаил Гърков.
Орлин Димитров е музикант, композитор, диригент, пианист, импресарио. В световната столица на хармонията – Виена, той управлява преуспяваща музикална къща, която е работила със светила като Николай Гяуров, Александрина Милчева, Елтън Джон, Пол Макартни, Брус Спрингстийн, Стинг, Джон Лорд.
Михаил Гърков работи в света на цифрите и ръководи просперираща счетоводна компания в световния финансов център Лондон.
Нещата, които събират двамата българи, са музиката, изкуствата, философията, вярата, Библията, филантропията, родолюбието.
Благодарение на тяхната инициатива, лични усилия и средства през 2021 г. бе преиздаден първият превод на Светото писание – познатата като Славейкова библия, отпечатана през 1871 г. в Цариград. 150-годишнината бе белязана с цяла серия от събития в България и на различни места в Европа.
Качествата си на клавирен виртуоз Орлин демонстрира главно с формацията си "Quattro Piano", която изпълнява велики музикални произведения в диапазона от Бах до "Бийтълс". За софийската публика той отново представи един неописуем концерт за 4 пиана и перкусия, заедно със Симфониета Видин в "Театро отсам канала". Изпълнители са Лора Уотсън, Мария Деливичева, Ендрю Уотсън, Ивайло Деливичев, Орлин Димитров.
"Културата, – разсъждава Димитров, – е продукт на модерни географски, социални и материални фактори. А отраженията им в музиката са класиката, барокът, романтиката, импресионизмът, експресионизмът, а в по-нови времена джазът, рокът, блусът, хевиметълът, техното."
Но най-интересно от всичко е, че Орлин и Мишо знаят телефонния номер на Бог. Ако искате да го научите и да побеседвате със Създателя, слушайте епизод 515 на "Трамвай по желание".
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимка – Ани Маринова
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg