В епизод 515 "Трамвай по желание" среща своята публика с двама успели и живеещи зад граница българи, оставящи ярка следа в българската култура – Орлин Димитров и Михаил Гърков.
Орлин Димитров е музикант, композитор, диригент, пианист, импресарио. В световната столица на хармонията – Виена, той управлява преуспяваща музикална къща, която е работила със светила като Николай Гяуров, Александрина Милчева, Елтън Джон, Пол Макартни, Брус Спрингстийн, Стинг, Джон Лорд.
Михаил Гърков работи в света на цифрите и ръководи просперираща счетоводна компания в световния финансов център Лондон.
Нещата, които събират двамата българи, са музиката, изкуствата, философията, вярата, Библията, филантропията, родолюбието.
Благодарение на тяхната инициатива, лични усилия и средства през 2021 г. бе преиздаден първият превод на Светото писание – познатата като Славейкова библия, отпечатана през 1871 г. в Цариград. 150-годишнината бе белязана с цяла серия от събития в България и на различни места в Европа.
Качествата си на клавирен виртуоз Орлин демонстрира главно с формацията си "Quattro Piano", която изпълнява велики музикални произведения в диапазона от Бах до "Бийтълс". За софийската публика той отново представи един неописуем концерт за 4 пиана и перкусия, заедно със Симфониета Видин в "Театро отсам канала". Изпълнители са Лора Уотсън, Мария Деливичева, Ендрю Уотсън, Ивайло Деливичев, Орлин Димитров.
"Културата, – разсъждава Димитров, – е продукт на модерни географски, социални и материални фактори. А отраженията им в музиката са класиката, барокът, романтиката, импресионизмът, експресионизмът, а в по-нови времена джазът, рокът, блусът, хевиметълът, техното."
Но най-интересно от всичко е, че Орлин и Мишо знаят телефонния номер на Бог. Ако искате да го научите и да побеседвате със Създателя, слушайте епизод 515 на "Трамвай по желание".
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимка – Ани Маринова
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg