В изданието си на 7 ноември, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на един български музикант, чийто неуморен дух непрестанно търсеше и винаги се стремеше да надхвърли пределите на познатия хоризонт. Често определян като авангардист и постмодернист, самият той никога не постави етикет на музиката, която създаваше. И това беше съвсем естествено! Защото със своето творчество, иновативно и инспириращо отварянето на сетивата, може би невинаги напълно разбрано, но винаги провокиращо съзнанието да си задава въпроси, извеждащи от зоната на комфортния монотип, той успяваше да повдигне завесата към на пръв поглед непроницаемото, за да го направи осезаемо, както за слуха, така и за зрението по свой неподражаем и ярко характерен за него начин. Тези и още много други щрихи са част от творческия натюрел на композитора, пианиста и музикален общественик Михаил Големинов, който ни напусна на 26 февруари 2022 г. само на 66 години в поредния подем на творчески сили.
Поводът да си спомним за неговата личност и творчество е Вторият международен фестивал за съвременна музика в негова памет, проведен през 2023 година в едно от любимите места на Михаил Големинов – село Антон, на 19 и 20 август, под мотото "Мишовите звукови пейзажи". И докато първият фестивал в негова памет, проведен на същото място през 2022 г. и наречен "Генномодифицирани птици" по името на една от известните му творби за пиано и лайф електроника, представя изцяло негова музика от всичките му творчески периоди, то във второто издание опусите на Михаил Големинов са вплетени в по-широката нишка на различни творчески индивидуалности, обединени под наименованието "Мишовите звукови пейзажи".
В четирите тематични концерта, състояли се на 19 и 20 август, наред с музиката на Михаил Големинов, преминаваща като незрима, но ясно доловима и ярко осезаема обединяваща стилистична и идейна фабула, звучат творбите и на други автори, представени от изявени изпълнители от България, Ирландия и Великобритания.
За всичко това ще говорим в студиото с двамата основни двигатели и организатори на фестивала "Мишовите звукови пейзажи": пианистката д-р Анжела Тошева – житейски и творчески спътник, и съмишленик на Михаил Големинов в продължение на две десетилетия, както и с нейния син Иван Керековски, също пианист и музикален педагог, музикант с изявен интерес към музикалните интеракции между акустичната и моделираната звукова среда.
В предаването звучат и избрани творби, прозвучали на фестивалните концерти в изпълнение на Анжела Тошева, Иван Керековски, флейтистите Ема Култард и Мартин Павлов, китаристът Павел Ралев и Росен Идеалов – кларинет.
Снимка – "Мишовите звукови пейзажи"В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg