Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мишовите звукови пейзажи" – фестивалът на другата музика

В изданието си на 7 ноември, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на един български музикант, чийто неуморен дух непрестанно търсеше и винаги се стремеше да надхвърли пределите на познатия хоризонт. Често определян като авангардист и постмодернист, самият той никога не постави етикет на музиката, която създаваше. И това беше съвсем естествено! Защото със своето творчество, иновативно и инспириращо отварянето на сетивата, може би невинаги напълно разбрано, но винаги провокиращо съзнанието да си задава въпроси, извеждащи от зоната на комфортния монотип, той успяваше да повдигне завесата към на пръв поглед непроницаемото, за да го направи осезаемо, както за слуха, така и за зрението по свой неподражаем и ярко характерен за него начин. Тези и още много други щрихи са част от творческия натюрел на композитора, пианиста и музикален общественик Михаил Големинов, който ни напусна на 26 февруари 2022 г. само на 66 години в поредния подем на творчески сили.

Поводът да си спомним за неговата личност и творчество е Вторият международен фестивал за съвременна музика в негова памет, проведен през 2023 година в едно от любимите места на Михаил Големинов – село Антон, на 19 и 20 август, под мотото "Мишовите звукови пейзажи". И докато първият фестивал в негова памет, проведен на същото място през 2022 г. и наречен "Генномодифицирани птици" по името на една от известните му творби за пиано и лайф електроника, представя изцяло негова музика от всичките му творчески периоди, то във второто издание опусите на Михаил Големинов са вплетени в по-широката нишка на различни творчески индивидуалности, обединени под наименованието "Мишовите звукови пейзажи". 

В четирите тематични концерта, състояли се на 19 и 20 август, наред с музиката на Михаил Големинов, преминаваща като незрима, но ясно доловима и ярко осезаема обединяваща стилистична и идейна фабула, звучат творбите и на други автори, представени от изявени изпълнители от България, Ирландия и Великобритания.

За всичко това ще говорим в студиото с двамата основни двигатели и организатори на фестивала "Мишовите звукови пейзажи": пианистката д-р Анжела Тошева – житейски и творчески спътник, и съмишленик на Михаил Големинов в продължение на две десетилетия, както и с нейния син Иван Керековски, също пианист и музикален педагог, музикант с изявен интерес към музикалните интеракции между акустичната и моделираната звукова среда. 

В предаването звучат и избрани творби, прозвучали на фестивалните концерти в изпълнение на Анжела Тошева, Иван Керековски, флейтистите Ема Култард и Мартин Павлов, китаристът Павел Ралев и Росен Идеалов – кларинет.

Снимка – "Мишовите звукови пейзажи"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50