Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската арменска общност и арменците в Нагорни Карабах

| Интервю
Етнически арменци от Нагорни Карабах се придвижват с камион към Армения, 26 септември 2023 година.
Снимка: АП

От няколко години по различни места на планетата се водят локални войни. 2023 година за българите бе белязана от три – в Украйна, в Израел и ивицата Газа, и в Нагорни Карабах. И докато първите две получиха широко медийно отразяване, то тази в Нагорни Карабах като че ли само беше спомената.

На 12 октомври 2023 г. в Страсбург Парламентарната асамблея на Съвета на Европа изрази съжаление за последните събития в Нагорни Карабах и прие резолюция, в която се коментират тези събитията, които "принудиха почти цялото арменско население да напусне родината си и повдигнаха съмнения за етническо прочистване“. 

ПАСЕ препоръча на Азербайджан "да предприеме незабавно мерки за гарантиране завръщането на арменското население на Карабах и защитата на правата им, като заедно с това гарантира защитата на арменското културно наследство в региона“. 

Много държави изразиха съпричастност към съдбата на арменците и изпратиха хуманитарна и помощи. Но политически действия в посока трайно решаване на проблема липсват. Или поне за тях не се говори. 

Как българската арменската общност изразява своята съпричастност към съдбата на сънародниците си – за това разговаряме в "Познати и непознати“.

"Те плащат този дан на геополитиката вече повече от век. Най-печалното е, че тази ябълка на раздора, заложена в началото на 20 век, най-вече при формирането на Съветския съюз, когато неговите лидери (Сталин) решават да раздават парчета от чуждата торта“, каза Вартануш Топакбашян, главен редактор на вестник "Ереван".

Още за историята на конфликта и повода за ескалацията му в наши дни – чуйте в звуковия файл. 

Помощ  за арменската общност в Нагорни Карабах организира и Никола Рахнев – човекът, създател на Гората БГ и станал известен освен с над 2 милиона дръвчета, засадени у нас, но и с помощта, оказана на пострадалите от земетресението в Турция, на пострадалите от наводненията у нас, на хората в Украйна.

"Винаги мотивите за помощ са едни и същи, чисто човешки. Когато видим, че някой се нуждае от помощ, защо да не го направим? Аз самият не съм религиозен, уважавам вярата на хората, независимо каква е тя, защото във всяка една вяра има ценности. В основата им винаги стои правенето на добро“, разказва Никола Рахнев.  

За мотивите и безкористната помощ, която Гората БГ оказват на арменците от Нагорни Карабах, чуйте в звуковия файл. 

"В Нагорни Карабах става дума за дълбока хуманитарна криза, но това е тема, която много често е оставяна в периферията заради икономически интереси. Така че, ако повече българи знаят за нея, ще бъдат и повече съпричастни“, продължава разговорът с Вартануш Топакбашян за съпричастността на българите към арменската общност в Нагорни Карабах. 

Чуйте още в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12