Предизборните игри, ударите под кръста и изпуснатите нерви, но и какво позволихме на политиците да направят с нас? Разговор със Спас Спасов, кореспондент на "Дневник" и "Капитал" във Варна, която отдавна бе изоставена и приватизирана в лошия смисъл на думата. С какви очаквания е натоварен новият кмет на града и дали осъзнава, че гражданите на морския град са нетърпеливи, така че нещата да се случат радикално и бързо? Може ли това да му изиграе лоша шега, защото, както е известно, прекалените очаквания носят и прекалено бързо разочарование? Колко бързи и радикални ще са решенията му и къде са скрити неприятните изненади, заложени от бившите велможи на града?
Разбитата медийна среда
"Благомир Коцев наследява една разбита медийна среда във Варна, защото с изключение на Радио Варна, което е част от веригата на Националното радио, и на Телевизионния център, който е част от веригата на Националната телевизия, реално други местни медии, които да полагат усилия да правят журналистика, а не ПР, и медии, които да се занимават наистина с проблемите на града, такива каквито са, няма. Тази тенденция започна още от Кирил Йорданов, предходния кмет на Варна, в чиито обувки Портних се почувства изключително удобно, когато влезе в тях през 2013 година.
Купуване на медийно влияние започна още по времето на Кирил Йорданов и администрацията на Портних продължи тази традиция с огромно удоволствие, доколкото проследих този процес. Раздаваха се пари на базата на писма с добри намерения за медийно партньорство, които "медиите" изпращаха и получаваха достатъчно пари за издръжката си цяла година, т.е. те нямаха никаква друга нужда от други източници за финансиране. Разбира се, всичко това ставаше с обещанието за лоялност и подкрепа на онова, което администрацията на Портних прави.
...Сега тази медийна машина ще трябва да влезе в добрите стандарти, за да върши действително работата, за която е призвана."
Феодализъм и медии
Ситуацията е тежка по ред причини. Успоредно с работата ми за "Капитал“ и "Дневник“ се занимавам с проекта "За истината“, който е платформа за регионална разследваща журналистика. Работя с осем човека в цялата страна, които правят разследвания на място.
Трябва да ви кажа, че нещата, които колегите пишат, често ме изненадват, макар да е трудно да бъда изненадан. Целият Североизток е потънал в един феодализъм от най-чиста форма и това е феодализъм, установен от управляващи фамилии, които предават властта от баща на син. Фамилии, които владеят буквално всичко – от магазина, през дървата за огрев, до медицинската помощ и помощта за възрастните хора. Всичко, всичко, всичко – и по този начин са държани в продължение на десетилетия в абсолютна зависимост хора, които живеят в малки населени места, където медиите нямат достъп.
Така че въпросът за медиите е изключително важен, тъй като именно липсата на медии, именно липсата на критичност, направи възможен този начин на самоуправление в България. Затова все повече неправителствени организации от ЕС и самата ЕК, и от САШ, и от други страни в Европа, се насочват към регионалните медии, към развитието на регионалните медии или поне към реанимирането им, защото става все по-ясно че мейнстрийм медиите са едно, но липсата на "кучета пазачи" по места се е отразила изключително неблагоприятно на бизнес средата там, а оттам на бедността, на отчаянието, на ниското качество на живот и на всичко друго, за което се сетим."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg