Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дяволът в европейската култура: 1 епизод – Външният облик на дявола

Как изглежда дяволът?

Св. мъченик Петър, прогонващ дявола, маскиран като Мадоната с младенеца, от Антонио Виварини, 1450 г
Снимка: Wikimedia

"Дяволът в европейската култура" е цикъл за образа на дявола в представите и културата. Първият епизод разказва за външните му проявления – образ, глас, пол – в западната и източната традиция – във Византия, в литературата и средновековните текстове, изобразяването му в живописта и киното. "Дяволът се появява в две лица – като изкусител той приема лъжливо привлекателен облик. Като преследвач – истинския си ужасяващ вид", пише Жак Льо Гоф. Дори когато се явява в най-привлекателна форма обаче, демоничната му природа прозира през някакъв "дефект"– недъгавост, копитца, неприятна миризма, липсващ гръб…

Дяволът заема различни форми – като фантазъм е безкрайно изменчив. Самото му явяване и в не по-малка степен изобразяването му е парадокс. 

Разговаряме с проф. Георги Каприев, Жан-Марк Мандозио, който е специалист по неолатинска литература и преподавател в програмата по Средновековни науки в Практическото училище за висши изследвания в Париж, Благой Иванов, писател и киновед, Вяра Попова, доцент по естетика в БАН, византиниста доц. Герасим Петрински, автор на монография върху образа на демона във византийската житиепис, и проф. Валери Стефанов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45