Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Певицата Божанка Великова на 75

Сега съм вече като успокоена вода в реката, отразяваща светлината на слънцето и всички настроения около мен

Снимка: личен архив

В предаването "Музикални портрети" гостува Божанка Великова – изпълнител от Североизточна България и една от първите певици в хора на някога съществувалия Професионален ансамбъл за народни песни и танци - Варна, солистка и в популярния през 80-те години на миналия век ансамбъл "Златни пясъци".

Родената в с. Градинарово изпълнителка представя както автентичен репертоар от родното си място, така и авторски песни над, които е работила през годините– "Майки ми, баща ми, сестра ми пееха хубаво. Често бяха атакувани от мен да ми пеят или да ми диктуват думите на различни песни, за да ги науча. Бях поощрявана в детските си години от хората в селото, пеех в детската градина, в читалището. Те ме слушаха и казваха: дете, ти трябва да пееш!" – споделя пред слушателите на програма "Христо Ботев" певицата, добавяйки – "Слушах много радио. Любимите ми изпълнители бяха Вълкана Стоянова, Верка Сидерова, Янка Рупкина, Соня Кънчева. Вкъщи е спала и голямата певица Гюрга Пинджурова".

Записи на Божанка Великова притежава фонда на Радио София, Радио Пловдив и Радио Варна – "Имам песни, които наследих от мама и баба. Известният кавалджия от Варна бай Цвятко Денков ми подари песни, с които се явих и на събора в Копривщица – "Два са братя дял делили" и "Запалило се, Радо мо".За репертоара си известната певица добавя още – "Вдъхновена от различни случки, и аз съм писала доста от песните си – например "Илино, Илинчице" направих за голямата си дъщеря. "Георги мале дума"– там съм вдъхновена от текстовете на Христо Ботев. "Жив е той, жив е" – нали знаете колко е-та има вътре, с колко гласни е и това придава особена звучност. Реших да си направя песен, чийто да звучи текста по този начин. Тогава се роди "Георги мале дума, мале, направи ми къща на високо, дето слънце грее, дето вятър …".

През 1978 г. във Варна се основава Професионалния ансамбъл за народни песни и танци – Варна. Там Божанка Великова се утвърждава като една от най-ярките солистки. "Бяхме на едно турне в Англия за школувани хорове в Ланголен", разказва тя – "Квартет от ансамбъла пяхме "Вила мома зелен венец" обработка на Атанас Илиев – тя пак е моя песен, вдъхновена от едно хоро на Стоян Величков. И си спомням, че директора на фестивала тръгна после да ни търси зад кулисите. Да види кой е бил този сопран, който е пял. Бил е много впечатлен."

Повече от 15 години Божанка Великова не пее. Тази година тя навърши 75, повод да поговорим за музикалният и път. Целият разговор както и изпълненията и може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45