Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емилия Барановска и многозвучният глас на виолончелото

Тя отдава всичките си творчески сили на своя любим инструмент виолончелото. Повече от половин столетие живее и работи в Париж, но с активната си артистична натура и концертна дейност на най-престижните сцени тя смело може да се нарече "Гражданин на света" Нейното име е Емилия Барановска.

Започнала заниманията си по музика с пиано на 4-годишна възраст под ръководството на майка си – изявената пианистка и педагог Мария Димитрова-Барановска, на 9 години, след посещение на концерт в зала "България", където слуша музиката на Бетовен, тя е запленена от звука на виолончелото, за да не се раздели с него и до днес. Нейни учители по виолончело са двама от ярките имена на съвремието ни – в България това е Здравко Йорданов, ученик на Мстислав Ростропович, а в парижката Ecole Normale Supérieure de Musique неин наставник е ученикът на Пабло Казалс – Елефтериос Папаставро. След специализация и вJuilliard School в Ню Йорк, Барановска се установява за постоянно във Франция.

Международната ѝ кариера на концертиращ артист започва когато е на 19 години, а през следващите десетилетия нейни сценични партньори са музиканти като Янис Пападопулос, Димитри Василакис, Марко Джованети, Жан-Пол Имбер, Еманюел Паю, както и водещи български и световни оркестри като Софийска филхармония и Софийски камерен оркестър, Младежка филхармония "Пионер", Оркестър на Европа, радиооркестър Südwestfunk, Симфоничен оркестър на Националното радио, Китайски национален симфоничен оркестър, филхармонията на Прага, оркестри във Франция, Германия, Грузия и други.

Репертоарът на Емилия Барановска обхваща творби и творци от барока до днес, а множество съвременни композитори създават свои произведения, специално посветени на нея, като Георге Замфир, Вахтанг Кахидзе, Серджо Калигари, Уилям Болкъм, Райнер Руберт, Иинг Иинг Лю, Димитър Христов. Концертира по целия свят: от Съединените щати и Латинска Америка през арабския свят до Далечния изток. Осъществява записи за най-големите европейски и световни радиостанции и телевизии. От 21-годишна до момента Емилия Барановска непрекъснато осъществява и педагогическа дейност, както във Франция, така и майсторски класове по целия свят.

За някои от ярките моменти в своя жизнен и творчески път самата Емилия Барановска разказва в предаването "Български изпълнители" в понеделник, 20 ноември, от 14 часа, в което звучат и откъси от нейни изпълнения на музика от барока, Романтизма и творби на композитори, посветени на нея.

Снимки - ФС на Емилия Барановска

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20