Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емилия Барановска и многозвучният глас на виолончелото

Тя отдава всичките си творчески сили на своя любим инструмент виолончелото. Повече от половин столетие живее и работи в Париж, но с активната си артистична натура и концертна дейност на най-престижните сцени тя смело може да се нарече "Гражданин на света" Нейното име е Емилия Барановска.

Започнала заниманията си по музика с пиано на 4-годишна възраст под ръководството на майка си – изявената пианистка и педагог Мария Димитрова-Барановска, на 9 години, след посещение на концерт в зала "България", където слуша музиката на Бетовен, тя е запленена от звука на виолончелото, за да не се раздели с него и до днес. Нейни учители по виолончело са двама от ярките имена на съвремието ни – в България това е Здравко Йорданов, ученик на Мстислав Ростропович, а в парижката Ecole Normale Supérieure de Musique неин наставник е ученикът на Пабло Казалс – Елефтериос Папаставро. След специализация и вJuilliard School в Ню Йорк, Барановска се установява за постоянно във Франция.

Международната ѝ кариера на концертиращ артист започва когато е на 19 години, а през следващите десетилетия нейни сценични партньори са музиканти като Янис Пападопулос, Димитри Василакис, Марко Джованети, Жан-Пол Имбер, Еманюел Паю, както и водещи български и световни оркестри като Софийска филхармония и Софийски камерен оркестър, Младежка филхармония "Пионер", Оркестър на Европа, радиооркестър Südwestfunk, Симфоничен оркестър на Националното радио, Китайски национален симфоничен оркестър, филхармонията на Прага, оркестри във Франция, Германия, Грузия и други.

Репертоарът на Емилия Барановска обхваща творби и творци от барока до днес, а множество съвременни композитори създават свои произведения, специално посветени на нея, като Георге Замфир, Вахтанг Кахидзе, Серджо Калигари, Уилям Болкъм, Райнер Руберт, Иинг Иинг Лю, Димитър Христов. Концертира по целия свят: от Съединените щати и Латинска Америка през арабския свят до Далечния изток. Осъществява записи за най-големите европейски и световни радиостанции и телевизии. От 21-годишна до момента Емилия Барановска непрекъснато осъществява и педагогическа дейност, както във Франция, така и майсторски класове по целия свят.

За някои от ярките моменти в своя жизнен и творчески път самата Емилия Барановска разказва в предаването "Български изпълнители" в понеделник, 20 ноември, от 14 часа, в което звучат и откъси от нейни изпълнения на музика от барока, Романтизма и творби на композитори, посветени на нея.

Снимки - ФС на Емилия Барановска

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45