Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макондо от Бразилия до Швеция

Роберто Фонсека
Снимка: БГНЕС

"Джаз+Дуенде" на 27 ноември започва с един от кубинските ни "кръстници", Роберто Фонсека и поредния му албум – "Голямото забавление". За да е още по-голямо, редуваме студийни записи с представянето му на живо в поредицата на АРТЕ "Летящите концерти". 

Живеещата между Франция и Испания кубинска челистка и вокалистка Ана-Карла Маса отново ни кани на кафе, този път на живо от нормандския фестивал "Джаз под ябълковите дървета".

Продължението е известен вид закъсняло отбелязване на некръглата годишнина на Милтон Насименто. След дуета му с Уейн Шортър и минималистичната "Puntadeareia" слушаме отново това парче, нещо като никога незапочващото и никога несвършващо Макондо на Маркес като инициация в албума на датския пианист Стеен Расмунсен "Miltonpå svenska". Няма грешка – вокалистката Йозефине Кронхолм е шведка. Шведи са перкусионистът на Е.С.Т. Магнус Острьом и басистът им Дан Берглунд (с фински корени), но "Римден" – супергрупата с тяхно участие, е позиционирана в Осло – просто пианото на незабравимия Йосбьорн Свенсон е сменено с това на Буге Веселтофт. След парчето им, дало част от името на наскоро излезлия им албум "Долини и планини", отново Буге със сънародничката му Мари Бойне (макар и от по-рядката народност сами).

Шведи са и две от двигателните колела на формацията "4WD", тромбонистът и вокалист Нилс Ландгрен и басистът Ларс Даниелсен. Другите две са немски – пианото на Михал Волни и ударните на Волфганг Хафнер. И вторият им съвместен проект под това име изненадва с неочакван прочит на Стинг, Елтън Джон, Саймън и Гарфънкъл. Повече Ландгрен – както винаги по Коледа, току-що излезе поредният му, осми празничен албум – ще го слушаме тогава.

Шведски привкус има и парчето на португалската джаз-вокалистка Сара Серпа и напусналия ни преждевременно бразилски пианист Андре Матуш, посветено на Бергман. Така и затваряме кръга Бразилия-Швеция – какво по-подходящо заглавие в часа, в който ни слушате, от "Нощни птици".

Снимка – БГНЕС


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50