Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Григоров: В работата съм се ръководил от съвестта си

Какво е да си кореспондент в Русия по време на война?

Ангел Григоров и Николета Атанасова
Снимка: БНР

Журналистът от БНР Ангел Григоров се завърна преди дни в София от Москва, след като години наред бе кореспондент на БНР. 

Ето какво разказва Ангел Григоров в "Мрежата":

Какво е да си кореспондент в Русия по време на война?

"Отивайки в Москва, работейки в една воюваща страна, е нормално да търпя негативи и определения като "Гласът на Кремъл". Не се притеснявам, в работата си се съм ръководил от съвестта си и съм се стремил да бъда честен със себе си и с Негово величество Слушателя на Българското национално радио."

Всичко е пропаганда по време на война

"Ако някое официално съобщение трябва да дойде тук, ако е прекалено абсурдно, се консултирам с колегите от нюзрума, и ако е прекалено, не му обръщаме внимание. Войната е също толкова жестока в информационното пространство, колкото и на бойното поле. Когато президентът Путин каже нещо, или Шойгу... няма как да не бъде цитиран заради тежестта на човека, от който идва."

Източниците

"В Русия има строга цензура, Русия е воюваща страна. Преди война цензурата беше по-малка – имаше "Ехото на Москва", Радио "Свобода", "Дождь" – телевизия и радио, "Новая газета", имаше блогъри... Сега всички тези канали са затворени, независими, опозиционни, критични. Има някои медии, които, спазвайки цензурата, намират начин да кажат важните неща. Те бяха моя ориентир. Казват нещата "между редовете". Например вестник и радио "Комерсант", радио "Бизнес FM". Много интелигентно, тънко и професионално колегите намират начин да кажат важните неща."

Руското общество и междуредието

"Не мога за цялото общество д говоря, но хората, които искат да се информират и искат да чуват алтернативни мнения, знаят къде да ги намерят. Ютюб и Телеграм (и двата вида канали) не са забранени в Русия и който иска, може да се информира. Но голяма част от хората гледат Държавната телевизия и да, пропагандата е много агресивна. Трябва да призная нещо, което съм казвал на малцина: Когато започна войната, през първите два месеца аз изключих телевизора, за да не попадна под влиянието на пропагандата. Следях информацията от сайтове и вестници. След два месеца отново си пуснах телевизора... Войната, за съжаление, в един момент се превръща във фон. Около 1/5 в Русия заявяват категорично, че са против войната. "Ястребите", които смятат, че Путин е прекалено мек, също не са много – около 15-20%. Останалите 60% са конформистки настроени – подкрепят онова, което подкрепят всички. И ги е страх, и не им се занимава..."

Навални

"Навални мечтае за своята прекрасна Русия на бъдещето, чиито контури засега не се забелязват. Той имаше прекрасната възможност да живее в Германия. Той се върна в Русия с ясното съзнание, че ще влезе в затвора, през няколко месеца му се повдига ново и ново обвинение. Готов е да плати тази висока цена. Алексей Навални е политик – иска да управлява Русия и е готов да плати тази тежка цена. Не зная колцина са хората, готови да се лишат от комфортния живот извън Русия в името на тази цел. 

Навални е по-популярен отвъд Русия, отколкото в самата Русия. Целта е този човек да бъде изолиран максимално от обществото, за да не говори и да не набере популярност. И властта систематично преследва и постига тази цел."

Ангел Григоров смята Зеленски и Навални за мечтатели, в контекста на наградите на "Политико". Още за руските журналисти и статута на чуждестранните журналисти, за индивидуалните протести, за предстоящите президентски избори,  – по тези и други акценти – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00