Журналистът от БНР Ангел Григоров се завърна преди дни в София от Москва, след като години наред бе кореспондент на БНР.
Ето какво разказва Ангел Григоров в "Мрежата":
Какво е да си кореспондент в Русия по време на война?
"Отивайки в Москва, работейки в една воюваща страна, е нормално да търпя негативи и определения като "Гласът на Кремъл". Не се притеснявам, в работата си се съм ръководил от съвестта си и съм се стремил да бъда честен със себе си и с Негово величество Слушателя на Българското национално радио."
Всичко е пропаганда по време на война
"Ако някое официално съобщение трябва да дойде тук, ако е прекалено абсурдно, се консултирам с колегите от нюзрума, и ако е прекалено, не му обръщаме внимание. Войната е също толкова жестока в информационното пространство, колкото и на бойното поле. Когато президентът Путин каже нещо, или Шойгу... няма как да не бъде цитиран заради тежестта на човека, от който идва."
Източниците
"В Русия има строга цензура, Русия е воюваща страна. Преди война цензурата беше по-малка – имаше "Ехото на Москва", Радио "Свобода", "Дождь" – телевизия и радио, "Новая газета", имаше блогъри... Сега всички тези канали са затворени, независими, опозиционни, критични. Има някои медии, които, спазвайки цензурата, намират начин да кажат важните неща. Те бяха моя ориентир. Казват нещата "между редовете". Например вестник и радио "Комерсант", радио "Бизнес FM". Много интелигентно, тънко и професионално колегите намират начин да кажат важните неща."
Руското общество и междуредието
"Не мога за цялото общество д говоря, но хората, които искат да се информират и искат да чуват алтернативни мнения, знаят къде да ги намерят. Ютюб и Телеграм (и двата вида канали) не са забранени в Русия и който иска, може да се информира. Но голяма част от хората гледат Държавната телевизия и да, пропагандата е много агресивна. Трябва да призная нещо, което съм казвал на малцина: Когато започна войната, през първите два месеца аз изключих телевизора, за да не попадна под влиянието на пропагандата. Следях информацията от сайтове и вестници. След два месеца отново си пуснах телевизора... Войната, за съжаление, в един момент се превръща във фон. Около 1/5 в Русия заявяват категорично, че са против войната. "Ястребите", които смятат, че Путин е прекалено мек, също не са много – около 15-20%. Останалите 60% са конформистки настроени – подкрепят онова, което подкрепят всички. И ги е страх, и не им се занимава..."
Навални
"Навални мечтае за своята прекрасна Русия на бъдещето, чиито контури засега не се забелязват. Той имаше прекрасната възможност да живее в Германия. Той се върна в Русия с ясното съзнание, че ще влезе в затвора, през няколко месеца му се повдига ново и ново обвинение. Готов е да плати тази висока цена. Алексей Навални е политик – иска да управлява Русия и е готов да плати тази тежка цена. Не зная колцина са хората, готови да се лишат от комфортния живот извън Русия в името на тази цел.
Навални е по-популярен отвъд Русия, отколкото в самата Русия. Целта е този човек да бъде изолиран максимално от обществото, за да не говори и да не набере популярност. И властта систематично преследва и постига тази цел."
Ангел Григоров смята Зеленски и Навални за мечтатели, в контекста на наградите на "Политико". Още за руските журналисти и статута на чуждестранните журналисти, за индивидуалните протести, за предстоящите президентски избори, – по тези и други акценти – чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – БНР
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg