Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улиците – опасни за вашето здраве?

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

Изразът е от изминалата седмица и бе на политик, но остави горчив привкус за несвършена кметска и общинска работа – натрупани клони, сняг, мръсотия. И един факт – след снеговалежите и бурята за седмица над 500 души в столицата са потърсили медицинска помощ, най-вече ортопедична.

Това бяха формалните ни основания за разговор с известния ортопед и хирург от Медицинския институт на МВР проф. Румен Кастелов. Започнахме диалога с традиционните за сезона травми, с техния характер и честота през различните годишни времена. Поставихме акцент върху болестите на крайниците и тяхното хронично протичане, както и на различните видове протезирането в областта на ортопедията. Лекарската практика показва, че най-често се среща т.нар. "ошипяване". Шиповете по тялото, върху ставите и в раменната област са особено болезнени, но има начин да бъдат лекувани.

За справянето с проблема началникът на Клиниката по ортопедия и травматология към (както е по-известна) МВР болница проф. Румен Кастелов даде съвети и напътствия: носенето на специални обувки, прилагането на определени масажни техники, използването на локални кремове и обезболяващи, включително и нестероидни противовъзпалителни медикаменти. 

Оперативните и терапевтичните подходи при лечението също бяха обект на дискусия, като подчертано коментирахме новите техники и технологии за поставяне изкуствени стави, импланти и шини. Проф. Кастелов не отрече лечебните качества на различните препарати, спортни кремове и мазила, включително и на хранителните добавки. Тяхното предписване и преценката на  възстановителните им свойства в хода на рехабилитация на ставите обаче трябва да бъде консултирано с лекар.


В поредното издание "За здравето" коментар по темата "здравето на зъбите в детска и младежка възраст" направи д-р Николай Шарков. Поводът да включим председателя на съсловната организация на зъболекарите бе форумът по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания на деца от 0 до 18 години в Република България.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45