Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 521

Рицарски сънища в близък план

Олег Ковачев (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 521 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора, режисьор, оператор и сценарист Олег Ковачев.

Заедно с останалите изпробвани средства, 100-годишнината на Апостол Карамитев роди и филм – документалната лента "Апостол – силата на духа", дело на сина на легендата Момчил Карамитев и неговия екранен племенник Олег Ковачев. Юбилеят на големия актьор "Трамвай по желание" отбелязва със своя трилогия "Векът на Апостол", а сега фокусът пада върху знаменития още от детските си години Олег Ковачев.

Главната роля в христоматийната лента "Рицар без броня" Олег изиграва, когато е на 10 години. Сценарият на Валери Петров, режисурата на Борислав Шаралиев, завладяващото присъствие на Апостол Карамитев и искреното превъплъщение на малкия Олег проправят пътеката за цяло направление в българското киноизкуство – детското кино, в което често припознават себе си и родителите.

Запленено от образа на Ваньо в "Рицар без броня", родното кино експлоатира усърдно таланта на малкия Олег в още пет продукции, сред които "Най-дългата нощ", "На всеки километър", "Най-добрият човек, когото познавам".

Години по-късно ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" удостоява порасналия Олег с диплома по специалността "Операторско майсторство" и младежът поема по пътя си в различни киностудии. Като оператор той заснема над 25 документални филма, а като режисьор, сценарист и оператор сътворява общо над 50 ленти: “Балада за Гунди”, “Миг бяла светлина”, “Фонтанки”, “Бисери”, “Общежитие”, “Душата” и много други. Работата му е оценена с филмови награди в Италия, Финландия, Полша, Русия, Франция.

С "Незавършен разговор с Калата" Олег влиза в необикновения свят на великия Георги Калоянчев, а в “Киното срещу властта” осветява арестуваните филми на непокорното българско кино във времената на социализма.

Олег Ковачев е син на прочутия български кинодокументалист Христо Ковачев, за когото друга знаменитост, Рангел Вълчанов, направи документалното признание "Професия документалист".

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Памет, керамика и визия: Изложба в памет на Христо Господинов

Днес, 5 май, от 18:00 часа във Варна ще бъде открита изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Христо Господинов – Печката. Събитието ще се състои в "Галерия 33" в морския град и ще предложи на посетителите възможност да видят непоказвани досега произведения на автора, както и видеопрезентация с архивни снимки от личната..

обновено на 05.05.25 в 10:08

Родопският драматичен театър представя "Рейс" от Станислав Стратиев

Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" представя днес класическата комедия "Рейс" от Станислав Стратиев в зала "Любен Гройс" от 19 ч. Спектакълът е възстановен след дълга пауза от младия режисьор Бюрхан Керим. В ролите на обичаните персонажи влизат актьорите Димитър Димитров, Васил Читанов, Ива Караманчева, Венцислав Стоянов, Никола Орешков, Асен..

публикувано на 05.05.25 в 09:20

Седми фестивал на българската книга в Брюксел

Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..

публикувано на 04.05.25 в 11:04