Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орлов поглед

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

Често използваме това сравнение като знак за отлично зрение. Чували сме го от много хора, претърпели операция за отстраняване на катаракта. Но знаем ли как да пазим очите си, как да ги щадим и запазим здравето им и в по-напреднала възраст?

В поредното издание "За здравето" зададохме въпросите на проф. Ива Петкова – един от най-опитните хирурзи в областта на офталмологията, преподавател и учител на много млади специализанти. Тя направи изчерпателна "анамнеза" на проблемите в тази сфера и очерта основните и най-често срещани очни заболявания. Продължихме разговора в посока на лечението: терапевтични и хирургични методи, превенция, работа с компютър или други съвременни устройства.

В анализа по темата акцентирахме и върху характерните очни заболявания в различните възрасти, особеностите при децата. Отново се спряхме на популярни диагнози като катаракта и глаукома, херпес зостер, хламидии, очни тумори… В част от диалозите с проф. Петкова се включи и Кирил Чобанов. Редакторът зададе редица въпроси, свързани с т.нар. хранителни добавки, които подхранват очния нерв, с различните видове капки за очи (особено от типа на очните сълзи), с качеството на диоптричните и слънчевите очила.

Съботната ни здравна среща завършихме по традиционния начин – със съвети към аудиторията за правилното разпознаване на симптомите на очните болести, навременната консултация с офталмолог, адекватните мерки на лечение. Разбира се, профилактиката, включително и начинът на живот и хранене, съпътстващите заболявания, също бяха в центъра на вниманието на проф. Ива Петкова.

Следващият ни гост в предаването на 16 декември ще бъде проф. Николай Цанков. С доайена на българската дерматология ще говорим за зимните алергии, кожните проблеми при студ, най-разпространените диагнози в тази специалност. Това ще бъде и последното издание "За здравето" за календарната 2023 година!

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10