Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита и Майстора

Момчил Карамитев (вляво) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 522 "Трамвай по желание" приключва своята трилогия, посветена на 100-годишнината от рождението на Апостол Карамитев, озаглавена "Векът на Апостол", представена от Момчил Карамитев.

В първите две части "Щастията на Чочо" и "Митарствата на Момчил" вниманието беше насочено към личността на великия актьор и към взаимоотношенията му със сина Момчил. Сега на сцената се появява голямата актриса Маргарита Дупаринова, съпруга на Апостол и майка на Момчил.

Артистичната семейна сага разказва и жестоки истории. Баща на Маргарита е известният земеделски лидер Спас Дупаринов. Завършил право с докторат в Брюксел, той списва в. "Земеделско знаме", след което е пълномощен министър в Чехословакия. След Деветоюнския преврат е арестуван близо до Свиленград, изтезаван и осъден на 3,5 години затвор. Не успява да ги излежи, защото е убит край село Вакарел на 10 ноември 1923 година.

Самата Маргарита е едно от знаковите лица на българския театър във втората половина на ХХ век. Създава запомнящи се роли в Народния театър "Иван Вазов“, на чиято сцена играе неизменно от 1946 до 1990 г.

Маргарита и Апостол се срещат в кая на 40-те години на ХХ век, когато в Народния театър текат репетиции на маса на "Фуенте Овехуна", Лопе де Вега, в постановка Стефан Сърчаджиев. Маргарита вижда в Апостол Давид на Микеланджело, облечен в пуловер от едра домашна плетка. Подарява му букетче кокичета и от там започва всичко между тях. А сватбата им е на самата сцена, по време на представление на "Ромео и Жулиета", където двамата играят влюбените веронци.

Разбира се, в тази фамилна сага не липсва и докосване до друга Маргарита, дъщерята на Маргарита и Апостол, която вече дълги години живее в Канада.

Снимка – Ани Маринова, БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41