Сънят заема 1/3 от денонощието в нашето ежедневие, като през това време мозъкът работи, а тялото се възстановява от физическата умора. Липсата на сън е тежко изпитание, което крие рискове. Нарушенията на съня и бодърстването са едни от най-честите проблеми, от които е засегнато около 20-30% от населението в световен мащаб.
Влошеното качество на съня оказва влияние върху менталното здраве и способността за вземане на решения. Медицината на съня или т.нар. "сомнология" изучава процесите в организма, протичащи по време на сън и предлага лечение при диагностицирани нарушения.
Като възпитаник на ВМИ, д-р Джина Дундова-Панчева има дългогодишен опит като ординатор в Института по педиатрия, както и в клиниката по Детска неврология в София. Асистент е в Медицински университет - София, където и досега преподава на студенти, медици, стоматолози и фармацевти на български и английски език. Паралелно с преподавателската си дейност, д-р Дундова работи като педиатър от вече над 30 години. С опит в областта на детската патология и профилактика и проследяването на растежа и развитието на деца от раждането до 3-годишна възраст.
Сънят разхубавява, намалява стреса, възстановява и дава енергия, успокоява, дори казват, че лекува.
За това тайнство на съня, неговата недостатъчност и фази в рубриката "Анатомичен атлас" в "Лабиринти на познанието" е разговорът с д-р Джина Дундова-Панчева, преподавател в Медицинския университет.
Чуйте повече от звуковите файлове.В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg