Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои бяха най-важните събития в съдебната система през 2023 г. – 1 част

Снимка: Ани Петрова, БНР

Каква беше годината през погледа на нашите консултанти в професионален план? Кои бяха най-важните събития в съдебната система? Какви са очакванията от новата година? – Първа част

Проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, доц. Ана Джумалиева, д-р Орлин Колев, адв. Елка Пороминска, доц. Гергана Йорданова, адв. Захари Генов, адв. Мария Ганчева, адв. Пламен Димитров, Ясен Танев – дългогодишни консултанти на "Законът и Темида" – споделиха своите резултати от изминалата 2023-та и своите очаквания от 2024 г.

Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото, избрана наскоро за зам.-председател на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа:

"2023-та беше една спокойна, плодотворна и добра година за Института за държавата и правото. В продължение на предишните ни усилия мисля, че укрепихме академичния състав с млади хора, които се развиват изключително положително, много са продуктивни академично и активни обществено. Ние бяхме изключително активно по отношение на животрептящите въпроси на деня – откликнахме да предоставим експертиза в областта на промените в Конституцията; защитата от домашно насилие; всичко, което занимава обществото от гледна точка на правото."

Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд - Българска стопанска камара:

"2023-та беше много успешна за мен – и в професионален и в личен план. По отношение на Арбитражния съд към БСК – ние внедрихме една нова платформа за електронна медиация, която позволява целия процес по медиация да се инициира и да приключи изцяло в онлайн среда. Освен това проведохме Арбитражна колегия – приехме изменения в нашия правилник, така че да отговаря на съвременните изисквания. По отношение на университетските прояви – продължи интересът към дисциплините информационно и интернет право. Годината беше богата на национални и международни събития в областта на правото."

Адв. Захари Генов сподели:

"Отминаващата година беше свързана основно с битки с правосъдието в защита на интересите на нашите клиенти. Заедно с тези битки бяхме свидетели на много други сцени и случки от съдебния и политическия живот на страната, които дадоха отражение на една донякъде несправедлива кауза от страна на управляващите. Като адвокат, стигнах до извода, че във всички случаи трябва да устоява позицията, каквато и да е тя, и сме длъжни да отстояваме правата на нашите клиенти. Най-главното събитие тази година, по отношение на съдебната реформа,  беше издаването на указа на президента Румен Радев за освобождаването на дотогавашния главен прокурор Иван Гешев."

Доц. Гергана Йорданова каза:

"Това беше една силна и успешна година за мен – и в личен, и в професионален план. Преминах през една не съвсем лека, но успешна хабилитационна процедура, която е важна за моето професионално и личностно развитие. През тази година имах честта и удоволствието да финализирам моята процедура за кандидатстване за престижната Фулбрайтска стипендия, отпускана от Държавния департамент на САЩ, и съвсем скоро ще замина за Вашингтон, където ще имам възможност да продължа своите изследвания и своята експертна работа в областта на превенцията и противодействието на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Университета "Джордж Мейсън"."

Ясен Танев, един от най-добрите и популярни експерти по киберсигурност, каза:

"През 2023 в целия IT сектор навлязоха нови технологии – за добро или за злоупотреба. 2023 г. е годината на генеративния изкуствен интелект и годината на естествения интелект и хората, които се осъзнават и започват да учат. Така че 2023-та в областта на киберсигурността беше годината на идеите, на интелекта – за добро или за извършване на престъпления." 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31