Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-важните събития в съдебната система през 2023 г. – 2 част

Снимка: Ани Петрова, БНР

Каква беше годината през погледа на нашите консултанти в професионален план? Кои бяха най-важните събития в съдебната система? Какви са очакванията от новата година? – Втора част

Проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, доц. Ана Джумалиева, д-р Орлин Колев, адв. Елка Пороминска, доц. Гергана Йорданова, адв. Захари Генов, адв. Мария Ганчева, доц. д-р Баки Хюсеинов, адв. Пламен Димитров, Тодор Тодоров, Ясен Танев – дългогодишни консултанти на "Законът и Темида" – споделиха своите резултати от изминалата 2023-та и своите очаквания от 2024 г.

Доц. д-р Баки Хюсеинов, зам.-председател на Комисията за защита от дискриминация:

"2023 година е една нормална година за Комисията за защита от дискриминация. Приемат се жалби и сигнали в Комисията, образуват се производства, постановяват се съответните решения, работи се усилено в областта на превантивната дейност на Комисията. Досега в институцията са постъпили 543 жалби и сигнали, и допълнения към тях. Образуваните производства са 297, постановените решения са 399. Самосезирането от комисарите през 2023 г., които са в 9-членния състав на Комисията, са 74. Комисията осъществява превантивна дейност и оказва помощ на жертвите от дискриминацията. Към нас досега са се обърнали около 3000 граждани.

Преобладаващите оплаквания са свързани със защитения признак увреждане, следват защитените признаци лично положение, обществено положение, етническа принадлежност, възраст, пол, образование и др. Характерни за последните години са оплаквания по няколко признака, където има повече от един признак – множествена дискриминация. 

Много често Комисията е търсила представители на уязвими групи в уязвимо положение – хора с увреждания, хора, принадлежащи към етнически малцинства – всички те са изложени на пряка опасност от дискриминация. Най-много оплаквания има по упражняване правото на труд. Има оплаквания за различни отношения в сферата на здравеопазването, за диференциран подход при предоставянето на социалните услуги, за дискриминация в областта на образованието, за ограничаване на достъпа на лицата до определени стоки и услуги, за недостъпната архитектурна среда..."

Нотариус Камен Каменов:

"Всяка година, в която правим нещо полезно и за гражданите, и за обществото, и помагаме благотворително, защото такова е времето, е пълна и успешна година. Щом можем да дадем от себе си, значи нещо сме получили. За мен е чест, че толкова години помагам на този екип, който сте направили, на гражданите, на фирмите и на обществото. Нотариусът е един арбитър в предверието на обществото и се радвам, че можем да помагаме превантивно."

Адв. Пламен Димитров:

"2023-та беше успешна за мен – както в личен, така и в професионален план. Аз участвам в едно знаково дело в България – делото срещу Георги Семерджиев, който погуби две момичета, представлявам майката на едно от починалите момичета. Делото е вече на втора инстанция в Апелативен съд. Чака се една ДНК експертиза и една техническа експертиза на въздушната възглавница на волана, също и разпит на две свидетелски, които до този момент не се явяват. Новото при мен е, че от 1 декември т.г. кметът на Община Радомир г-н Кирил Стоев ми гласува доверие и станах адвокат на Общината.

Други знакови дела, по които аз работя, са задържането на началника на група "Миграция" при Областната дирекция на МВР в Разград, делото по нанесения побой над певицата Сибила Серафимова от нейния бивш приятел. Делото е още на фаза разследване. Надявам се следващата година да е още по-успешна."

Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати:

"Годината беше положителна, натоварена с хубави и с още по-хубави неща. Бях удостоена с две награди, които ми стоплиха душата. Едната награда беше за Най-добър лидер в благотворителността, за което съм благодарна и на колегите ми от Асоциацията, защото това е награда и за тях. Другата награда беше за Жена адвокат на годината.

Беше добре и това, че работихме много за защита на правата на гражданите и най-вече по Закона за защита от домашно насилие, където бяхме изготвили и дадохме становище в Народното събрание във връзка със законопроекта. За съжаление част от нещата не бяха взети предвид, но се надяваме, че и нататък ще продължим да съдействаме в законодателните дейности. 

Общо за съдебния живот не мога да говоря. Аз лично не намирам нещо, което да е тръгнало положително напред – повече се говори, отколкото се действа. Думата "реформа" си е само дума. Нито тръгна електронната система за управление и информационната система на съдилищата все още не може да се използва пълноценно."

Д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминацията, преди дни получи наградата "Юрист в медиите":

"2023-та е година с пикове и недотам успешни моменти. Повече са положителните, отколкото нежеланите ефекти. Стремя се да давам все по-високо качество и да давам все по-големи резултати. Работата ми е свързана с публичността и смятам, че това, което правя, е полезно и за обществото и държавата."

Тодор Тодоров, графолог и криминалист:

"Изживях една чудесна във всяко отношение година, от която съм много доволен от себе си. Изминалата 2023 г. беше един пореден успех в моя творчески път. Завърших петата си книга за скулптора Боян Райнов, представих я на аудиторията чрез вас и ви благодаря. Вече е преведена и на френски. Усилено работя (от 2019) и върху моя монументално-биографичен роман. Продължението върви много трудно и засега е с работното заглавие "Насаме със себе си". Поставих и основите на новия ми биографично-монументален роман за живота и творчеството на скулптора Стела Добрева Райнова. Успях и да рисувам. Чувствам се готов и за нови предизвикателства във вашето предаване."

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15