По случай Рождество Христово екипът на предаването "Музика хисторика" ви пренася в коледна Венеция в края на XVI и началото на XVII век с духовни произведения от двама от най-ярките композитори от това време – Джовани Габриели и Алесандро Гранди.
Джовани Габриели наследява своя чичо Андреа Габриели като органист в базиликата "Сан Марко" във Венеция и остава на поста до собствената си смърт 26 години по-късно. Неговото творчество, което представлява своеобразен преход между Ренесанса и Барока, е кулминация в стила на Венецианската школа. По-голямата част от произведенията му са сакрални или инструментални. Единствените му светски композиции са създадени в началото на кариерата му, а леки жанрове като танци изобщо липсват.
Изследователите не са сигурни къде точно е роден Алесандро Гранди, но той прекарва немалка част от живота си във Венеция, като най-вероятно учи при Габриели, а в последствие бива назначен като певец в "Сан Марко". Гранди се превръща в един от най-известните композитори в северна Италия в началото на XVII век – втори може би само след Монтеверди. Творчеството му се отличава с мотети в новия стил concertato, а освен това създава и солистични светски кантати и арии, както и мадригали.
Този вторник (26 декември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" по програма "Христо Ботев" слушаме рождественската музика на Джовани Габриели и Алесандро Гранди в изпълнения на хор La Capella Ducale и инструментален ансамбъл Musica Fiata с диригент Ролан Уилсън.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg