Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девет правила, с които няма как да сбъркате в Тайланд

Зимата е най-подходящото време да отскочите до Тайланд. В "Покана за пътуване" изброихме девет правила, които ще улеснят пребиваването ви в далечната азиатска страна.

В Тайланд изповядват будизма и образът на божеството свято се уважава. Всеки акт на богохулство се наказва със затвор дори и за чуждестранни граждани.

Тайландците дълбоко почитат своя крал, кралицата и кралското семейство. За неуважение се смята дори хвърлянето на банкноти на земята, защото върху тях е образът на монарха.


Когато влизате в будистки храм, знайте, че шортите и мини-полите са забранени. Пред входа задължително трябва да свалите обувките си. Жените при никакви обстоятелства не бива да докосват будистки монах, да му дават пряко каквито и да било вещи или да получават нещо непосредствено от него.

Тайландките са много консервативни. Не ги докосвайте без тяхно съгласие.

Интимните отношения между мъж и жена не е препоръчително да се демонстрират публично. Монокините и пушенето на плажовете са забранени.

По традиция тайландците се поздравяват един друг с жеста "вай" – притискане на дланите една до друга пред гърдите. Ако някой ви приветства по този начин, вие сте длъжни да отговорите.


Тайландците се усмихват, за да изразят щастие и радост, да благодарят за дребна услуга, да отговорят на "вай" от малчуган и дори да се извинят за някое неудобство.

Не пипайте никого по главата, също така не рошете косата му. Главата е най-благородната част от човешкото тяло и се смята за кръвна обида.

Избягвайте да качвате краката си на масата по американски маниер. Никога не ги използвайте, за да посочите или докоснете която и да е част от тялото на човек. Това се счита за обида.

Снимки: Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40