Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вийо Фарка Туре – специален гост на "Аларма Пънк Джаз" през 2024

Вийо Фарка Туре
Снимка: Кис Диоуара

Вийо Фарка Туре, синът на легендарния крал на блуса в Западна Африка Али Фарка Туре, ще свири за първи път в България по покана на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" и платформата "АфроВизия" малко повече от половин век след концерта на легендарния си баща на Младежкия фестивал в София през 1968 г.

Датата на концерта е 2 юни 2024, неделя, празника на програма "Христо Ботев" (в която е заченат и роден фестивалът "Аларма Пънк Джаз"), а мястото е същото, където от 2017 г. досега ви представихме три други знакови за света западноафрикански групи – "Кинг Аишоба Бенд" (Гана), Басеку Куяте & Ngoni Ba (Мали) и триото на "туарегския Джими Хендрикс" Бомбино (Нигер/Мавритания/САЩ).

Борейма "Вийо Фарка" Туре е роден през 1981 г. в Ниафунке, Mали, а дебюния си албум издава на 25-годишна възраст, през 2006 – годината, в която светът се прости с великия му баща. В този албум свирят легенди като Тумани Диабате, Басеку Куяте и нюйоркският барабанист Тим Кейпър (останал дълги години след това в групата на Вийо, а в световен план познат като член на различни групи на Сиро Баптиста, Брайън Марсела, Джон Зорн, Антъни Брекстън, Майк Стърн, Тревър Дън, Кени Уолесен и др.). В този музикален дебют от 2006 звучи и китарата на Али Фарка Туре и това са едни от последните записи на големия музикант, символично предаващ короната на своя син.

Още с втория си албум "Fondo" Вийо заявява себе си като оригинален китарист и певец със собствен почерк, верен на традициите, от които идва, но лека-полека излизащ от огромната сянка на баща си. През следващото десетилетие и половина следват още 8 албума, в които често ще чуваме музиканти от голямото семейство като Сюлеймане Кане (джембе, перкусии) и Али Магаса (бас) от групата на Али Фарка, Сидики Диабате (сина на Тумани) на кора (западноафриканска арфа), племенника на Али Афел Бокум, басиста Йоси Файн ("превел" години по-късно западноафриканския блус на езика на Близкия Изток), мениджъра на Бомбино Маршал Хенри на бас, Шейх Тидиан Сек на клавишите и др., а конкретно в албума "The Secret" – и други световни (и познати на доста по-широк кръг слушатели) гости като Дейв Матюс, Дерек Тръкс и Джон Скофийлд.

2022 година е ключова за кариерата на Вийо Фарка Туре. Тогава излизат два много важни албума – "Les Raciners", първи негов за лейбъла на баща му (а и на музикантите от "Биена Виста Сосиал Клуб") World Circuit и "Ali" – с песни на Али Фарка Туре, аранжирани и изсвирени в стила на триото Khruangbin заедно със самите тях. Албумът е обявен за един от албумите на годината от самия сър Елтън Джон.

Вийо Фарка Туре е познат още като създател на благотворителната фондация Amahrec Sahel, с която от 2012 г. насам оказва хуманитарна помощ за възстановяване на Мали и Сахел, подпомага училища, сиропиталища и културни организации и закупува инструменти за млади музиканти в Мали. Ръководи и Фондацията "Али Фарка Туре", управляваща културното наследство, завещано от Али, и посветена на развитието на културата в Мали.

С този концерт "Аларма Пънк Джаз" започва да обявява богатата си културна програма за 2024, която само през първата половина на годината включва прожекция с музика на живо в Дома на киното, изложба на плакати за концерти, правени от Петко Чернев (1975-2021) и над 25 концерта в София, Пловдив, Велико Търново и Русе. Началото е този петък (5 януари) от 21.00 ч. до ранни зори в "Ателието", едно от местата, където правим нашите традиционни месечни срещи на живо със слушателите на предаването и концертната серия и където ще звучи музика, каквато рядко може да се слуша другаде в българския ефир.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50