"Джаз+Дуенде" на 8 януари започва с един от "кръстниците" ни – френският саксофонист Жюлиен Луро и последният му албум, посветен на музиката на Уейн Шортър.
Следва гостувалият ни в зала "България" португалски певец Антонио Замбужо, по-близък в момента до джаза, отколкото до фадото.
Продължението е с няколко испански пианисти – Хавиер Кобле, Рикардо Миньо и Алберт Санц – с различни фламенко-джаз трактовки на традиционни музики, като с последния слушаме гостувалия ни в Пето студио контрабасист Хавиер Колина, а и не пропускаме последните опуси на саксофониста Антонио Лисана.
С подобна на фламенко-джаза идентичност може да се похвали и джипси-джаз звучността, особено като, както е и във фламенкото, нещата се предават по наследство. Самото заглавие на албума на Булио и Елиос Фере е такова – "Бащи и синове".
Концертът на Ян Гарбарек от 1982 в Аудиториума на Франс 3 в Страсбург ни връща в по-младите му години, когато започва работата им с контрабасиста Еберхард Вебер, в чиято финална композиция "Последната част от едно дълго пътуване" слушаме Гарбарек и на скандинавска флейта.
Завършваме с датския тромпетист Пале Микелборг и последната му продукция с многозначителното заглавие "Strands" (нишки, върви, кичури).
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg