Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит Банго Васили!

Най-големият ромски празник през погледа на децата

На 14-и януари посрещаме ромската нова година или Банго Васили. Специалното празнично издание на Детското.БНР ни пренесе в атмосферата на празника на ромската общност в България. Вратата към този пъстър и богат свят на емоция и талант отвориха актьорите Ангелина Славова и Наталия Цекова, както и журналистът Валери Леков. Те представиха "Легенда за рома" от Михаил Георгиев и стихове от ромската поетеса Сали Ибрахим.


Децата и учителите от 75-о ОУ "Тодор Каблешков" в град София разказваха как се посреща големият ромски празник и какви благословии се изричат. На този ден задължително се приготвя пиле и патица, сърми, а младите искат прошка от по-възрастните. Малките актьори представят и стихотворението "Катунари" на Пенчо Славейков.


Ученици от ОУ "Граф Игнатиев" от село Граф Игнатиево гостуваха в Българското национално радио и бяха приети от неговия генерален директор Милен Митев. С празнична програма за Банго Васили те поднесоха своите пожелания и наричания за здраве, благоденствие и успехи през новата 2024-та година. Не пропуснаха да сурвакат за здраве и берекет и изпълниха танц на различните етноси и "Цигански романс". Разбира се, раздадоха и баница с късмети. Инициативата за този празник на толерантността е на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе".


На финала на празничното издание на Детското.БНР  децата от 41-во ОУ "Св. Патриарх Евтимий" и ЧОУ "Фюжън" в град София споделиха  "какво е любовта?" за тях.

Традиционно Банго Васили се празнува три дни – от 13-и до 15-и януари. 14-и януари обаче е най-важният ден, тогава от най-голямо значение е първият гост в къщата. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.

Поздравът, който екипът на детското предаване отправи е: "Нека се радвате на живота, да не спирате да търсите нови приятели, да общувате, да преоткривате и да се наслаждавате на необятния детски свят".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Ани Петрова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35