Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се грижи за градините на Богородица днес?

Проф. Румен Пенин и фотописът на един географ на Атон

| обновено на 16.01.24 в 09:23
Снимка: Българска Патриаршия

Връзката между монасите и природата е това, което привлича и удивлява проф. Румен Пенин, който извършва 22 поклоннически посещения на Света гора – Атон за последните 15 години. Като географ, който се занимава с природната география на Балканите и континентите, проф. Пенин прави проучване на природата на Атон, резултатите от което публикува в научни статии. Но успоредно с това вървят разговорите с монасите в манастирите, скитовете и библиотеките.

Преди три години проф. Пенин започва целенасочено работата си върху книгата "Света гора – Атон. География на духовността. Фотопис на един географ", която беше представена в началото на 2024 година. По време на поклонничеството авторът се докосва до светите мощи, специално внимание отделя на съкровищницата в Зографския манастир – стари карти, атласи, глобуси. Обработва информацията. Предава я на читателите на България с думи, снимки и душа, финализирайки, че Света гора е съкровищница за света.

"Колкото повече се навлиза в нея, толкова повече са личните открития", казва проф. Пенин в предаването за наследство Terra Култура. Кой се грижи за градината на Света Богородица днес и непокътната ли ще остане за света – чуйте още в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15