Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 дни от кървавия 7 октомври 2023-та

Гон Сусана: "Хамас" откри война срещу човечеството

Какво разказват очевидците?

Гон Сусана
Снимка: Мони Франсес

Сто дни се навършиха  от 7 октомври 2023 година, когато терористите на "Хамас" навлязоха на територията на Южен Израел и жестоко убиха повече от 1200 цивилни граждани. Ужасът от този ден отеква и до днес, когато все още е неизвестна съдбата на 130-те заложници, между които и малки деца. Гон Сусана е бивш офицер от елитен сухопътен батальон, загубил окото си по време на операция в Ивицата Газа през 2014 година. Той е родом от кибуц Кфар Аза, един от тежко пострадалите по време на нападението кибуци. Чуйте разказа му на очевидец и на участник в битката. Преводът от иврит е на Николай Гълъбов.

"Хамас" ни изненада

"Започна с брутална атака срещу нас, атака без никакво обяснение. Много страшна атака. Аз бях у дома с жена ми и нашето бебе и към 6.30 започна много силен ракетен обстрел. Много бързо разбрах, че това е различна ситуация и излязох навън и веднага срещу мен застанаха терористи. Аз имам личното оръжие, с което излязох, и това, което видях, и това, което се случи в Кфар Аза – това са страшни неща. Терористите изнасилиха жени, убиха жени и деца, отвлякоха  жени и деца, убиха хора. Всичко това нещо бе направено в Кфар Аза. Стотици терористи влязоха на територията на нашия кибуц. 63 човека загубихме в престрелки, в тази борба с терористите, и 19 човека бяха отвлечени от нашия кибуц в Газа."

Как да опазиш семейството си

"Имахме голям късмет. Излязох навън, започнах да стрелям срещу терористите, но много бързо разбрах, че нямаме големи шансове да успеем, защото те бяха много и единственото ни спасение беше да чакаме армията да дойде. Жена ми и детето ми бяха 32 часа в скривалището, като през цялото време те чуваха стрелбите, шумът, който идваше отвън, а аз се опитвах да помогна и да спася съседите си, моите съкибуцници и се опитвахме по някакъв начин да се противопоставя на терористите, докато армията дойде в Кфар Аза и ни помогне. Няма логично обяснение защо точно терористите не влязоха в нашата къща, може би защото аз веднага открих огън срещу тях и водих престрелка  и те не влязоха, но в този ден се случиха страшни неща."

Лицето на терористите

"Това, което сега се казва, е, че атаката е била на три етапа. Първият етап е включвал специалните части на "Хамас" в ранните часове на деня, в които влизат добре екипирани и военизирани терористи, втората вълна е била към 9.30-10.30 с терористи на друго ниво, и третата вълна – по обедно време, са този тип хора отвсякъде, фалангата, и те са част от онези, които направиха едни от най-големите безчинства – те изнасилваха, те палеха, те крадяха и те убиваха безразборно."

Кфар Аза и неговите страшни истории

"Имам добър приятел, който е известен филмов режисьор. Женен е и имат едномесечна дъщеря Шая. Видяхшестима терористи да заграждат къщата му, хвърлиха 3 гранати вътре в къщата, с тялото си моят приятел Яв спря вълната и гранатите, за да спаси семейството си, с тялото си застана срещу терористите, през това време съпругата му, с едномесечното бебе, успя да избяга. Просто никой не можа да разбере как тя успя да се спаси и 27 часа без храна да оцелее с бебето.

Ще разкажа още една история. Тежка история. Семейство с деца на 4 месеца и на три години. Терористите влязоха в тяхната къща и се опитаха да влязат в скривалището, стреляха с RPG, сложиха и взрив, но не успяха да влязат в него. През цялото време си точеха ножовете и крещяха, че те са следващите поред. Те запалиха  къщата. Къщата горя над 14 часа, но за наше щастие тези хора успяха да оцелеят. Имам още стотици такива истории. Всяка история е по-страшна от другата."

Сега накъде?

"Ние сме бежанци в нашата страна. Нашата къща е почти разрушена и живеем на хотел. Не знаем докога. Според нас това ще отнеме дълго време, преди да се върнем в дома си. "Хамас" дойде да изнасилва, да убива, да отвлича… Аз мисля, че "Хамас" откри война срещу човечеството и мисля, че това, което се случва, е проблем на целия свят."

Тишината и мирът

"На нас ни омръзна, стига вече да се борим и да се бием. Надявахме се, вярвахме, че нашето поколение вече няма да води войни. Тъй като 75 години ние виждаме, че Държавата Израел все още трябва да се бори за съществуването си, за оцеляването си и това нещо не може да продължава. Ако тук, в София, ви обстрелват с ракети непрестанно, как щяхте да живеете? Искаме мир и тишина, и всички наши заложници да се приберат вкъщи."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Мони Франсес

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05