Как да защитим правата си, когато публикации на популярен журналист са качени на сайта на "Стандарт" с имена на други автори?
Какъв е частният случай на Оля Ал Ахмед?
Журналистката Оля Ал Ахмед сподели своя казус в предаването "Законът и Темида":
"Обърнах се към "Законът и Темида" именно защото вие защитавате спазването на законите и съответно правата на гражданите. Смятам, че предаването би могло да даде светлина на един много интересен казус.
Случаят датира от 2018 г. Аз дълги години бях журналист във в. "Стандарт" – медия с утвърдено име. Работех с изключителен ентусиазъм и бих могла да кажа, че доста добре си вършех работата. Напускайки вестник "Стандарт" по една друга причина, съответно отидох да работя в друга медия.
Случайно през 2018 г. (16 ноември) аз пуснах един пост през Фейсбук, запазен и досега, който изрази моята болка: "Работих няколко години за в. "Стандарт", които ме ограбиха в истинския смисъл на думата финансово, като не ми плащаха цяла година заплата. Сега установявам, че в. "Стандарт" са ограбили и интелектуалния ми труд, интелектуалната ми собственост, изтривайки името ми на автор. Във всичките ми авторски интервюта, статии и материали в графата "автор" е подписан или "Стандарт", или администратор, или чужди имена на хора, които не познавам..." Веднага се обадих във в. "Стандарт" на тогавашния (и сегашен) завеждаш отдел "Култура" Албена Атанасова и тогава мен ме убедиха, че става въпрос за някаква техническа грешка и че тя не може да бъде коригирана.
От 2018 г е разговорът, а аз се надявах, че тази т.нар. "грешка" ще бъде оправена. В края на миналата 2023 г. констатирах, че моите материали не са оправени – нещата са по-лоши – в момента под всеки мой материал стои чуждо име. Очаквах, че от в. "Стандарт" сами ще се опомнят и затова не съм си потърсила правата по съдебен ред досега.
На 16 ноември 2023 г. (5 години по-късно) говорих отново с Албена Атанасова. Тя ми каза, че не знае за какво става дума. През тези 5 години никой от "Стандарт" не ме е търсил. Искам да подчертая, че аз ги потърсих."
"Законът и Темида" покани представител на в. "Стандарт" за другата гледна точка. Получени бяха две становища. Второто становище дойде тази седмица. Адресирано е до Кин Стоянов. Кин Стоянов е директор на програма "Христо Ботев", а не главен редактор, както е посочено в писмото. "За съжаление, въпреки че се свързахме с Оля Ал Ахмед и я помолихме да ни предостави списък със свои материали, за да обозначим авторството ѝ, това не се случи. В знак на нашата добронамереност и желание Оля Ал Ахмед да не бъде по никакъв начин ощетена успяхме да издирим в базата данни нейни материали и да посочим в тях авторството ѝ – при търсене в интернет те излизат с автор Оля Ал Ахмед." В писмото са посочени и линкове с публикации.
В Становището пише още: "В предишната си позиция до вас ви уведомихме, че още на 10 октомври 2023 г. "Стандарт" ребрандира сайта си. Това беше наложително, тъй като старата версия беше технологично и морално остаряла, технически неизправна и пълна с бъгове. Поради техническата неизправност на старата версия на Агенция "Стандарт" не всички материали могат да се прехвърлят в новия сайт с правилните им снимки и автори – проблем, който постепенно се изчиства със съдействието и на самите автори. Най-вероятно Оля Ал Ахмед има и други авторски статии, които не излизат коректно подписани в онлайн пространството. Но ако тя предостави списък с материалите си, името ѝ ще бъде надлежно отразено."
Пълният текст на писмото можете да видите ТУК .
Ето и коментар по казуса на адв. Екатерина Димитрова:
"Разговаряла съм с г-жа Оля Ал Ахмед по този казус, запозната съм и с позицията на в. "Стандарт". По принцип Законът за авторското право и сродните права казва, че авторското право върху произведения на литературата, изкуството и науката възниква за автора със създаването на произведението. В този смисъл г-жа Оля Ал Ахмед, като автор, в резултат на чиято творческа дейност са създадени въпросните материали, е носител на авторските права и като такъв е защитена от закона.
Как следва да процедира един автор, когато се установи, че негово произведение се използва или публикува, без да са посочени имената му? В конкретния случай се касае за нарушено авторско право. Като се имат предвид становищата, получени във вашата медия, не е типичният случай, в който страните следва да пристъпят директно към едно съдебно производство.
Аз винаги напътствам моите клиенти, когато има възможност да се опитат да се споразумеят извънсъдебно и да решат споровете помежду си, като мисля, че това е винаги най-добрия вариант за комуникация между две страни.
По принцип, когато един автор установи, че се злоупотребява с негов материал, не е посочено името му, аз, първо, бих посъветвала автора да се обърне към нарушителя с искане да се преустанови това нарушение – да се посочи коректно името му като автор. Доколкото разбрах, г-жа Оля Ал Ахмед е правила такива постъпки, водила е такива разговори назад във времето. Но пък, от друга страна, последните няколко месеца са налице тези две становища от страна на "Стандарт", с които те изразяват своята готовност и желание да коригират непосочването на името на г-жа Оля Ал Ахмед.
Лично аз считам, че между тези две страни, в конкретния случай, би могло да се постигне едно такова споразумение."
Оля Ал Ахмед коментира още, че е добронамерена към "Стандарт", но подчерта: "Този, който прави грешката, той трябва да я коригира".
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – СБЖ
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg