Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орисници на живота

В навечерието на Бабинден по стар стил разговаряхме с част от онези, които са орисани първи да поемат в своите ръце живота на новородените. Опитни или млади акушер-гинеколози, клиницисти или терапевти с АГ специалност, бащи и майки, бяха наши гости. Сред тях д-р Николай Радулов, д-р Светлозар Славов, проф. Мария Малинова…

Д-р Светлозар Славов е потомствен лекар, шегува се, че не може да достигне баща си – уролога акад. Чавдар Славов, и затова е избрал друга специалност. Университета, семейството и "Майчин дом" са неговите учители и ментори, които са изградили солидния професионализъм и самочувствие у младия лекар.
Д-р Славов приема най-голямата АГ болница в България не само като своя месторабота, но и особено, свещено място на бременността и ражданията. Всеотдаен и уважаван в работата си, д-р Славов сподели и какво го зарежда с енергия и нови сили: "обичам спортната стрелба, колекционирам оръжия, ловец съм, но времето не стига. А когато съм по-напрегнат или уморен – обичам да пея рокаджийски парчета. Разтоварва ме…"


Следващият ни събеседник бе проф. Мария Малинова – опитен АГ специалист с богата клинична практика. Условно поставен в рубриката "Минути на редактора" разговорът на Кирил Чобанов протече в посока: проблеми, болести и диагнози, които водят до безплодие.
Проф. Мария Малинова описа най-честите възможни аномалии и заболявания, тяхната симптоматика и лечение и даде съвети за младите жени и мъже как да се контролират и самонаблюдават. Това винаги води до навременно откриване на проблемите и бързата лекарска намеса.



С д-р Николай Радулов сме разговаряли и в други издания "За здравето". Неговият професионален опит е близо половин век – време, през което е видял почти всичко в областта на майчиното и детското здравеопазване. Неговите съвети отново бяха изключително полезни – не само за бъдещите родители, но и за всеки, който обича и цени живота на другите.

Орисани да дават живот, нашите гости и цялата медицинска плеада от АГ специалисти, заслужиха за пореден път всеобщото признание: "На лекаря – с любов!"

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54