Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орисници на живота

В навечерието на Бабинден по стар стил разговаряхме с част от онези, които са орисани първи да поемат в своите ръце живота на новородените. Опитни или млади акушер-гинеколози, клиницисти или терапевти с АГ специалност, бащи и майки, бяха наши гости. Сред тях д-р Николай Радулов, д-р Светлозар Славов, проф. Мария Малинова…

Д-р Светлозар Славов е потомствен лекар, шегува се, че не може да достигне баща си – уролога акад. Чавдар Славов, и затова е избрал друга специалност. Университета, семейството и "Майчин дом" са неговите учители и ментори, които са изградили солидния професионализъм и самочувствие у младия лекар.
Д-р Славов приема най-голямата АГ болница в България не само като своя месторабота, но и особено, свещено място на бременността и ражданията. Всеотдаен и уважаван в работата си, д-р Славов сподели и какво го зарежда с енергия и нови сили: "обичам спортната стрелба, колекционирам оръжия, ловец съм, но времето не стига. А когато съм по-напрегнат или уморен – обичам да пея рокаджийски парчета. Разтоварва ме…"


Следващият ни събеседник бе проф. Мария Малинова – опитен АГ специалист с богата клинична практика. Условно поставен в рубриката "Минути на редактора" разговорът на Кирил Чобанов протече в посока: проблеми, болести и диагнози, които водят до безплодие.
Проф. Мария Малинова описа най-честите възможни аномалии и заболявания, тяхната симптоматика и лечение и даде съвети за младите жени и мъже как да се контролират и самонаблюдават. Това винаги води до навременно откриване на проблемите и бързата лекарска намеса.



С д-р Николай Радулов сме разговаряли и в други издания "За здравето". Неговият професионален опит е близо половин век – време, през което е видял почти всичко в областта на майчиното и детското здравеопазване. Неговите съвети отново бяха изключително полезни – не само за бъдещите родители, но и за всеки, който обича и цени живота на другите.

Орисани да дават живот, нашите гости и цялата медицинска плеада от АГ специалисти, заслужиха за пореден път всеобщото признание: "На лекаря – с любов!"

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27