Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омразата срещу различния – начин на употреба

Снимка: Фейсбук

В герба на страната ни стоят три лъва. В хералдиката лъвът символизира силата, мъжеството, но и благородството. Пак върху герба ни (не само върху сградата на Народното събрание), стои и надписът "Съединението прави силата".

Ще ми се да вярвам, че и всички добре познават завета на Левски да бъдем равни с другите европейски народи и в държавата ни "Българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било"... С една дума от явно по-явно кратко и ясно сме заявили пред света кои и какви сме ние! Заявили сме ценностите, които са ни водили през всичките години от Освобождението насам. И сред тези ценности е Единството – единството, което е отвъд произхода, единството, което ни прави един народ. Та, заради всичко това е повече от странно защо в обществото ни все още се ширят дискриминацията, ксенофобията, антисемитизмът, расизмът и куп още "анти". Защо все още съществува омразата към различния? Преди дни по време на служба Софийската синагога беше облепена с некролози на Хитлер. За поредната проява на антисемитизъм у нас и за разрастването му по света разговаряме с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Освен антисемитизмът, в обществото ни непрестанно се вихри и антициганизмът. Затова в разговора включваме и Деян Колев,председател на УС на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". В края на 2023 година Центърът представи свое проучване за публичния образ на ромите в социалните медии. "Поне половината от материалите проявяват пряка омраза с използване на обидни и унижаващи изрази" казва Деян Колев.

Сред всички "-изми", които набират скорост в Европа днес, най-силно се вихри антисемитизмът. А той, заедно с всички останали прояви на омраза към различните, е една от характеристиките на фашизма. На 9 януари в Европейския парламент се проведе дебат на тема "Борба срещу възраждането на неофашизма в Европа". За неофашизма и неонацизма като  нови етикети на стари явления продължава разговорът ни с Максим Делчев.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10