Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омразата срещу различния – начин на употреба

Снимка: Фейсбук

В герба на страната ни стоят три лъва. В хералдиката лъвът символизира силата, мъжеството, но и благородството. Пак върху герба ни (не само върху сградата на Народното събрание), стои и надписът "Съединението прави силата".

Ще ми се да вярвам, че и всички добре познават завета на Левски да бъдем равни с другите европейски народи и в държавата ни "Българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било"... С една дума от явно по-явно кратко и ясно сме заявили пред света кои и какви сме ние! Заявили сме ценностите, които са ни водили през всичките години от Освобождението насам. И сред тези ценности е Единството – единството, което е отвъд произхода, единството, което ни прави един народ. Та, заради всичко това е повече от странно защо в обществото ни все още се ширят дискриминацията, ксенофобията, антисемитизмът, расизмът и куп още "анти". Защо все още съществува омразата към различния? Преди дни по време на служба Софийската синагога беше облепена с некролози на Хитлер. За поредната проява на антисемитизъм у нас и за разрастването му по света разговаряме с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Освен антисемитизмът, в обществото ни непрестанно се вихри и антициганизмът. Затова в разговора включваме и Деян Колев,председател на УС на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". В края на 2023 година Центърът представи свое проучване за публичния образ на ромите в социалните медии. "Поне половината от материалите проявяват пряка омраза с използване на обидни и унижаващи изрази" казва Деян Колев.

Сред всички "-изми", които набират скорост в Европа днес, най-силно се вихри антисемитизмът. А той, заедно с всички останали прояви на омраза към различните, е една от характеристиките на фашизма. На 9 януари в Европейския парламент се проведе дебат на тема "Борба срещу възраждането на неофашизма в Европа". За неофашизма и неонацизма като  нови етикети на стари явления продължава разговорът ни с Максим Делчев.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25