Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В подножието на планината Ида, или къде се намира олтарът на Зевс

От светилището Олтарът на Зевс се открива гледка към целия залив Едремит и островите Джунда и Лесбос
Снимка: Оля Стоянова

Адатепе е малко егейско село, разположено в подножието на планината Каз Дааъ (Ида) и известно със своите исторически каменни къщи. Днес може да изглежда странно, но това малко и тихо място има богата история, в която се споменават имената на цяла плеяда древногръцки богове и герои. Според легендата древногръцките богове са обитавали планината Каз Дааъ (Ида), а ако вярваме на Омир – от престола си в планината самият Зевс е наблюдавал оттук военните действия по време на Троянската война.

Това са легенди и песни, разбира се. Но и днес има светилище, което се намира на склоновете на планината и носи името "Олтарът на Зевс". До светилището води хубав черен път, а до самия скален масив се стига по каменна стъпала. Олтарът се издига върху върха на скалата, а под него има гробница или цистерна – има различни предположения за функциите на това място. И понеже според легендата тук е живял Зевс, се приема, че олтарът е разположен на специално място. Дори днес се вижда, че това е така – от хълма се открива 180-градусова панорама към морето.

Светилището, наречено Олтарът на Зевс, представлява малък скален масивОчевидно красотата на мястото се оценява и днес, защото на хълма откриваме няколко влюбени двойки, които са седнали на ръба на скалите, прегърнати и вперили поглед към морето. Мястото е красиво и "прогледно", както биха казали в Родопите – от склоновете на планината се откриват гледки към целия залив Едремит, към Айвалък и остров Лесбос.

Местните хора твърдят, че в този район от векове се отглежда най-ароматният зехтин в Средиземноморието. В село Адатепе се намира първият Музей на зехтина в Турция. Историческата сграда на фабриката за сапун е реставрирана и днес работи като музей. В този музей може да се види как в миналото се е произвеждал зехтин по т.нар. "метод на студеното пресоване". В бившата фабрика са изложени различни инструменти, оборудване и аксесоари, използвани при производството на маслини преди повече от сто години. Фабриката-музей посреща десетки хиляди посетители повече от 20 години.

Артюр Сабит, един от наследниците на фабриката-музей, разказва как се е променило производството на зехтин през вековете
Чуйте разказа за Адатепе.

В музея могат да се видят стари преси за зехтин, инструменти за бране на маслини, контейнери за транспортиране и съхранение и различни етнографски предмети от бита. В същото време традиционният метод за приготвяне на сапун от зехтин също е изложен с обяснителна информация. Артюр Сабит, един от наследниците на бившата фабрика, ни разказва за етапите на производство на зехтин в миналото.

Реколта от маслини

Снимки: Оля Стоянова


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35