Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В подножието на планината Ида, или къде се намира олтарът на Зевс

От светилището Олтарът на Зевс се открива гледка към целия залив Едремит и островите Джунда и Лесбос
Снимка: Оля Стоянова

Адатепе е малко егейско село, разположено в подножието на планината Каз Дааъ (Ида) и известно със своите исторически каменни къщи. Днес може да изглежда странно, но това малко и тихо място има богата история, в която се споменават имената на цяла плеяда древногръцки богове и герои. Според легендата древногръцките богове са обитавали планината Каз Дааъ (Ида), а ако вярваме на Омир – от престола си в планината самият Зевс е наблюдавал оттук военните действия по време на Троянската война.

Това са легенди и песни, разбира се. Но и днес има светилище, което се намира на склоновете на планината и носи името "Олтарът на Зевс". До светилището води хубав черен път, а до самия скален масив се стига по каменна стъпала. Олтарът се издига върху върха на скалата, а под него има гробница или цистерна – има различни предположения за функциите на това място. И понеже според легендата тук е живял Зевс, се приема, че олтарът е разположен на специално място. Дори днес се вижда, че това е така – от хълма се открива 180-градусова панорама към морето.

Светилището, наречено Олтарът на Зевс, представлява малък скален масивОчевидно красотата на мястото се оценява и днес, защото на хълма откриваме няколко влюбени двойки, които са седнали на ръба на скалите, прегърнати и вперили поглед към морето. Мястото е красиво и "прогледно", както биха казали в Родопите – от склоновете на планината се откриват гледки към целия залив Едремит, към Айвалък и остров Лесбос.

Местните хора твърдят, че в този район от векове се отглежда най-ароматният зехтин в Средиземноморието. В село Адатепе се намира първият Музей на зехтина в Турция. Историческата сграда на фабриката за сапун е реставрирана и днес работи като музей. В този музей може да се види как в миналото се е произвеждал зехтин по т.нар. "метод на студеното пресоване". В бившата фабрика са изложени различни инструменти, оборудване и аксесоари, използвани при производството на маслини преди повече от сто години. Фабриката-музей посреща десетки хиляди посетители повече от 20 години.

Артюр Сабит, един от наследниците на фабриката-музей, разказва как се е променило производството на зехтин през вековете
Чуйте разказа за Адатепе.

В музея могат да се видят стари преси за зехтин, инструменти за бране на маслини, контейнери за транспортиране и съхранение и различни етнографски предмети от бита. В същото време традиционният метод за приготвяне на сапун от зехтин също е изложен с обяснителна информация. Артюр Сабит, един от наследниците на бившата фабрика, ни разказва за етапите на производство на зехтин в миналото.

Реколта от маслини

Снимки: Оля Стоянова


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15