Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Притеснението от Изкуствения интелект е здравословно

Как изкуственият интелект и big data могат да си колаборират в полза на човечеството? Data Science & AI отключват един нов свят, в който данните са разменна валута и мощен инструмент за човека. Какви са ползите от употребата на ИИ в сферата на образованието и как той ни води към създаването на т.нар. "умни градове". Каква е връзката между данните и околната среда? Колко по-продуктивни ни прави генеративният изкуствен интелект и как ще се отрази на подрастващото поколение? 

За значението на данните в ежедневието ни. "За данните и хората" – или как данните свързват хората със средата, в която живеят, и защо са ключ към по-здрава демокрация, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки от Сдружение "Данни за Добро".

Никола ТулечкиКъде отиваме

"Отиваме към бъдеще, в което е неизбежно да взаимодействаме с технологиите – било под формата на данни, които произвеждаме, било под формата на Изкуствен Интелект (ИИ), с който взаимодействаме в ежедневните ни задачи. По време на събитието "За данните и хората" ще засегнем по-повърхностно теми, които ще задълбочим в новия ни подкаст, който се казва "Агент 001". За тези, които се притесняват от нахлуването на ИИ в ежедневието ни и във всички сфери на живота, ще кажа, че притеснението е здравословно, както към всяко ново нещо, което може мащабно да промени човечеството. Със сигурност новите технологии имат неизбежно и светла и тъмна страна. Хубаво е да се знае кое е истински риск и кое е внушение, за да мине по-бързо етапът на отричането, защото това нещо идва и ще бъде част от ежедневието ни."

Вреда от ИИ

"Например генерирането на дезинфорамция и пропаганда, с която да влияе на обществото, както и ако генерирането на порнография, език на омразата и т.н. е вреда. Затова има така нареченият процес на "подравняване", който да обучава ИИ кое е вредно за обществото, защото иначе той може да направи всичко. Обучаваме го, както се обучава малко дете. Той "израства" и накрая се държи, както искаме.

Това е инструмент, който трябва да се проверява как се ползва, дори и от студентите. В момента разполагаме с армия от енергични, ентусиазирани стажанти – това е ИИ, но винаги след тях някой трябва да провери какво са направили. 

Ако например при изпит студентите го използват без мисъл, прилагат го без знания, то трябва непременно да бъдат попитани какво са направили и защо са го направили, и ако не могат да обяснят, това е лошо. Студентите не би трябвало да могат да отговарят – ами то така ми каза. Отговорността е тяхна."

По-добра демокрация и ИИ

"Колкото повече данни се съберат в една сложна система, каквато е една държава или обществото ѝ, толкова повече разбираме процесите в нея. Например изборите. Виждаме през числата как са гласували хората във всяка секция, но можем да гледаме лесно местата, в които има злоупотреби или ни се струва, че е имало. Данните могат да потвърдят тези допускания или да ги отхвърлят. Същото и за обществените поръчки. Какво стои обаче зад числата и дали през тях може да се види връзката между хората в контекста на корупцията, да, на това също могат да се правят анализи. Въпросът е например, когато журналисти правят това, да се разграничи ясно какво е журналист и активист. Защото много журналисти могат да направят внушения през данните. Това е тъмната страна за работата с данни. Това е въпрос и на качествена журналистика."


Снимки –  Сдружение "Данни за Добро", Даниел Ненчев, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31