В своеобразна приказка за билката и за болката превърнахме събеседването с проф. Людмил Пейчев, ръководител на Катедрата по фармакология, токсикология и фармакотерапия в Медицинския университет в Пловдив. Неговото име е познато по света не само като преподавател в Европейската школа по клинична хомеопатия, но и като учен и практик с хиляди пациенти и последователи.
Известният лекар-хомеопат има повече от 40 години опит на лечител и преподавател и очерта огромните предимства на нетрадиционната медицина и нейното стимулиращо влияние върху организма. Проф. Л. Пейчев изтъкна огромната енергия, която притежава българската природа и наследените традиции в алтернативното лечение на редица болести.
Противно на разбиранията ни се оказа, че хомеопатичната наука и практика не идва от дълбока древност, а е сравнително млад терапевтичен подход. Д-р Самуел Ханеман открива и налага хомеопатичните методи преди 200 години, но неговите последователи са много, включително и в България.
Странно обаче защо редица учени – академици, професори, доценти по медицина, отричат хомеопатията като цяло? Приемат я за лъженаука, която въздейства на принципа "плацебо". В духа на нашата многопластова и равнопоставена трибуна ние допускаме различни гледни точки и идеи, които събеседниците ни отстояват.
Проф. Людмил Пейчев дефинира термини и понятия от света на хомеопатията и така посланията му стават по-разбираеми: какво не е хомеопатията, каква е разликата между клиничната и класическата хомеопатия, на какво ниво в човешкия организъм въздействат препаратите и по какъв начин укрепват имунната ни система?
В поредното съботно издание "За здравето" отговорихме и на редица въпроси: къде са развити центровете за приложна хомеопатия, каква е световната практика в използването на метода, какви са ползите и рисковете, допустимо ли е прилагането на самолечение?
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..
Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..
Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg