Вече може да се каже, че България участва редовно на този най-стар и авторитетен форум за съвременно изкуство. Български павилион имаше в изданията през 2019-а, през 2022-ра, а ще има и в тазгодишното 60-о издание.
Важно е да припомня за пореден път, че освен обща изложба с куратор Венецианското биенале е възможност за отделните държави да представят съвременното си изкуство. А чрез редовното си участие тези държави не само утвърждават съвременното си изкуство, но и заемат авторитетно място на международната артсцена.
Разбирането за тези позитиви в България имаше дълъг и труден път през десетилетията, мина през инцидентни участия и скандали, за които едва ли някой днес би искал да си спомня.
Още преди години Яра Бубнова – една от радетелите за българското участие и комисар на павилионите ни през 2019 и 2022 – "предсказа", че когато представянето на България във Венецианското биенале влезе в текущия ни дневен ред, скандалите ще утихнат. Или най-малкото ще бъдат свързани не с дали и кой, а как и с какво ще се представя България. Тоест с обсъждане на идеите и качествата на кандидатствалите проекти и съответно на този, който ще представи България във Венеция.
Вече срещнах такива обсъждания в социалните мрежи. А в "Музей в ефира" за конкурса разказват Венелин Шурелов и Илина Коралова – в качеството им на председател и член на журито.
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..
Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg