В епизод 527 "Трамвай по желание" среща своята публика с режисьора Андрей Чертов.
Повод за гостуването на Чертов е неговият документален проект "Сюита за белия клавиш". Незавършената лента е свързана с естрадната звезда от 60-те години на ХХ век Константин Казански, който от десетилетия живее във Франция. Основният въпрос е защо лентата не е завършена. А това е така, защото в процеса на работа между Чертов и Казански възникват различия, а впоследствие и непреодолими разминавания за характера и предназначението на филма.
Андрей Чертов е сценарист, режисьор и продуцент на проекта, защитен от него и финансиран от Националния филмов център. По думите на автора, образът във филма – Константин Казански – се отклонява от първоначалната и одобрена от самия него идея на сценария и настоява той да бъде изцяло посветен на неговия творчески път – нещо, което не съответства на концепцията на режисьора. Така се очертава поредният абсурд – филмът да просъществува в две различни версии.
Следват спорове за финансови компенсации, които в крайна сметка спъват реализирането на един тригодишен творчески труд. Но тези спорове провокират Чертов да разсъждава за свободата на словото и свободата на твореца, за общоприетите постулати в свободния творчески процес, за обекта и субекта в изкуството, за това кой е кокошката и къде е яйцето, според вечния парадокс.
Екипът на "Трамвай по желание" се надява под едно или друго заглавие, под една или друга форма, лентата на Андрей Чертов да получи своите срещи с публиката, която да бъде меродавният арбитър в казуса.
Константин Казански е поканен да гостува в "Трамвай по желание", където да защити своята позиция в спора или да участва в пряка дискусия с режисьора Андрей Чертов.
Снимка – БНР
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg